Informacje
 • Leśnicy z Bartoszyc uratowali wilka. Zwierzę bezpiecznie wróciło do lasu

  04-10-2014 17:22 W ostatnim roku w polskich lasach kłusownicy przyczynili się do śmierci ponad 13 tys. zwierząt

  Zdj.: Leśnicy znaleźli wilka we wnykach/Film: Materiał z Faktów TVN z 9 lutego 2013 roku przedstawiający problem kłusownictwa w Polsce

  Zdj: Lasy Państwowe/P.Stankiewicz/A.Stecki, film: Fakty TVN

  Leśnicy podczas rutynowych prac natknęli się na martwego jelenia. Kilkadziesiąt metrów dalej leżał ranny wilk. Był uwięziony we wnykach, które zastawił kłusownik. Gdyby nie szybka pomoc mężczyzn, zwierzaka czekałaby śmierć głodowa.

  - O tym, że w Nadleśnictwie Bartoszyce są wilki wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale zwyczajnie nie spodziewaliśmy się, że jeden z nich będzie pilnie potrzebował naszej pomocy. Cóż, praca z przyrodą czasem zaskakuje. Ważne jest, aby szybko się odnaleźć i zacząć działać – mówił już po akcji Zygmunt Pampuch, nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce.

  Wilk we wnykach

  Podleśniczy leśnictwa Sokołów wraz z pracownikami, podczas rutynowych prac leśnych natknęli się na martwego jelenia. Kilkadziesiąt metrów dalej leżał wilk, który wpadł w śmiercionośną pułapkę. Na miejsce zostali wezwani lekarz weterynarii oraz Policja.

  Szczęśliwe zakończenie

  Zwierzak próbował się uwolnić z sideł. Gryzł na przemian stalową linkę oraz pień, raniąc przy tym pysk. Weterynarz za pomocą indiańskiej dmuchawki podał zwierzęciu środek usypiający. Po tym jak basior zasnął, lekarze weterynarii odcięli stalową pętlę, która podduszała biednego zwierzaka. Pracownik nadleśnictwa, Bogdan Omelańczuk, przeciął pułapkę nożycami. Następnie weterynarz przebadał wilka. Na całe szczęście basior nie doznał poważnych obrażeń. Ratownicy odeszli na odpowiednią odległość i z daleka obserwowali jak zwierzę dochodziło do siebie. Po pełnym przebudzeniu wilk oddalił się do pobliskiego zagajnika i zniknął.

  Policja wszczęła dochodzenie i poszukuje kłusownika, który zastawił pułapkę. Ratownicy są szczęśliwi, że udało się uratować przed śmiercią bardzo rzadkie zwierzę. W Polsce populacja wilków szacowana jest na 500-700 sztuk.

  Kłusownictwo w Polsce

  W okresie od 1 października 2012 do 30 września 2013 roku odnotowano 2099 przypadków kłusownictwa z bronią w całej Polsce. Tylko 117 sprawców zostało przekazanych organom ścigania, a 531 osoby są ścigane.

  W tym czasie leśnicy znaleźli 90845 wnyków, 702 sztuki żelaza oraz 1493 nietypowe pułapki. Ofiarami kłusownictwa we wspomnianym okresie były 22 łosie, 326 jeleni, 78 danieli, 3529 saren, 3 muflony, 799 dzików, 2893 lisy, 1203 zające, 97 borsuków, 77 piżmaków, 3488 bażantów oraz 1116 kuropatw.

   


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • masakra
  ja to bym zabila jak bym zauwarzyla ze zwierze jest zagrorzone. poprostu ludzie nie mysla co robia, OBY ZNALEZLI SPRAWCE BO KOCHAM ZWIERZETA I SZACUNEK DO LUDZI KTURZY TERZ
  ~UYG7N /2015-11-22 14:06
 • Kara
  Jaka kara za kłusownictwo? Oglądaliście kiedyś Popielec? Stary serial TV. Kara taka jaka spotkała Garstkę. Jedyna sprawiedliwa.
  ~Daleki /2015-03-11 07:52
 • życzenie II
  Podpisuję się pod życzeniem dla kłusowników.
  ~asdasdasd /2015-03-10 21:32
 • klusownik
  jak ktos hoduje zwierzęta to za kilo byka ma 7 złoty byk waży 800 kilo i 2 lata trzeba go chować .. kłusownik ten który jest myśliwym jedzie do lasu i strzela do jelenia za 5 złoty i kto tu jest kłusownikiem a cały rok ten jeleń je od tego rolnika zborze za darom i straty som ogromne w mojm przypatku i ktotu jest złodziejem i ten co cały rok siedzi w domu i nic nie robi tylko strzela do tego zwierzecia co je moje zborze za darmo i mam 30 procen mniejsze zbiory
  ~rolnik /2015-03-10 21:09
 • sprostowanie
  1890 wnyków ? Myśliwi zawyżają dane,żeby poprawić swój wizerunek.Sam walcze z tym od lat,więc orientuje się w sytuacji.Oczywiście nie zmienia to faktu,że skala tego jest ogromna.
  ~krzysiek /2014-10-31 15:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...