Informacje
 • Kotoniedźwiedź urodził się w Łodzi. "Tak naprawdę kota nie przypomina"

  15-04-2019 13:08 To jedyna rodzina binturongów w Polsce
  Mały binturong w łódzkim zoo Foto: PAP/Grzegorz Michałowski | Video: tvn24.pl

  W łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawił się nowy mieszkaniec. To mały binturong, nazywany również kotomisiem lub kotoniedźwiedziem. Jego rodzice są jedyną parą przedstawicieli tego gatunku w Polsce.

  Mały binturong (Arctictis binturong), czyli ssak z rodziny łasz, urodził się w łódzkim zoo w walentynki, ale dopiero niedawno ogród się nim pochwalił i go pokazał. Nie ma jeszcze imienia.

  Jego płeć jest na razie nieznana, ale - jak przekazała rzeczniczka prasowa łódzkiego zoo Maria Kaczmarska - pracownicy przypuszczają, że to samiczka. Mama to sześcioletnia Amalka, tatą jest samiec zwany Tasiem.

  Jedyni przedstawiciele w Polsce

  - To jest pierwsza i jak na razie jedyna para tego gatunku zwierząt, które znajdują się w polskich ogrodach zoologicznych - powiedział Mariusz Zientalski z łódzkiego zoo

  - Oczywiście, binturongi występują w Europie i to nie jest nic nadzwyczajnego, ale nie są liczne i te pary też nielicznie się rozmnażają. Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że Amalka pierwszy raz szczęśliwie powiła dziecko - tłumaczył.

  Znane jako kotoniedźwiedzie ssaki są zagrożone wyginięciem.

  - To zwierzęta drapieżne, genetycznie dosyć bliskie kotom, natomiast tak naprawdę kota nie przypominają. Bardziej mamy wrażenie, że do czynienia mamy z jakąś łaszą bądź ewentualnie z niedźwiedziem. Są rzeczywiście duże, bo samice mogą osiągać nawet 20 kilogramów masy ciała - opowiadał Zientalski.

  Na razie rodzina drapieżników mieszka w pawilonie małp, ale planuje się przeniesienie jej do powstającego orientarium (przestrzeń dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej).

  Występują w Azji

  Binturongi mieszkają w lasach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej: Indonezji, Nepalu, Indii Północnych oraz krajów Półwyspu Indochińskiego. Żyją na drzewach, zwykle w niewielkich grupach. Są wszystkożerne.

  Zależnie od dostępności pokarmu, mogą odżywiać się małymi ssakami lub ptakami, padliną, ale także owocami. Mają długą, zwykle czarno-szarą, szorstką sierść. Ich ogon może osiągać długość 84 centymetrów.


  kotomisiem

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...