
Plaga komarów po powodzi w 2010 roku (TVN24)
W nadchodzącym czasie na świat mogą przyjść miliony osobników
Fot.: Shutterstock / film: TVN24
- Komary pojawiły się w tym roku w sposób skumulowany z powodu opóźnionej wiosny: gatunki wczesnowiosenne pojawiły się razem z gatunkami wiosennymi. Wiosną były bardzo długie okresy ciepłe i wyjątkowo wilgotne, więc podejrzewam, że już jest drugie, a może nawet trzecie pokolenie komarów. W związku z tym jest ich bardzo dużo - podkreślił prof. Ignatowicz, dodając, że obecną sytuację można porównać do 2010 roku w okresie powodzi.
Rozwój komarów przebiega w wodzie. Samice po opiciu się krwią składają jaja do wody, z jaj wylęgają się larwy, które w zależności od temperatury rozwijają się np. w kałużach od 2 do 3 tyg. Później powstaje krótkotrwała poczwarka i z niej pojawia się osobnik dorosły.
- W czasie upałów w naszym kraju mamy więc 3 tygodnie od jaja do dorosłego osobnika - podkreślił prof. Ignatowicz. Latem może powstać 4-5 pokoleń komara, a jeśli lato jest gorące - nawet 6-7, a więc miliony osobników.
Tropikalne gatunki komarów mogą przenosić różne choroby, np. malarię, żółtą febrę czy dengę. W Polsce nie ma tego problemu. Ślina samicy zawiera jednak substancję chemiczną podrażniającą skórę, co może prowadzić do reakcji alergicznej. Po jej ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.
Pomagają na to chłodne okłady, łagodzące żele czy środki z panthenolem. W przypadku poważniejszych problemów, zwłaszcza u dzieci, warto się zgłosić do lekarza, który zaleci np. wapno i leki przeciwhistaminowe.
Źródło: PAP
Autor: map/rs
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 3