Informacje
 • Komary nie odpuszczą do października?

  26-06-2013 12:40 "Możemy już mówić o plagowym wystąpieniu komarów w tym roku"
  Komary nie odpuszczą do października?

  W nadchodzącym czasie na świat mogą przyjść miliony osobników

  Fot.: Shutterstock / film: TVN24

  Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

  - Komary pojawiły się w tym roku w sposób skumulowany z powodu opóźnionej wiosny: gatunki wczesnowiosenne pojawiły się razem z gatunkami wiosennymi. Wiosną były bardzo długie okresy ciepłe i wyjątkowo wilgotne, więc podejrzewam, że już jest drugie, a może nawet trzecie pokolenie komarów. W związku z tym jest ich bardzo dużo - podkreślił prof. Ignatowicz, dodając, że obecną sytuację można porównać do 2010 roku w okresie powodzi.

  Ciepłe i wilgotne lato? Komary będą kąsać do października

  Zdaniem entomologa, jeśli sytuacja pogodowa się utrzyma - czyli dni będą ciepłe i wilgotne - uciążliwych owadów będzie jeszcze więcej. - Możemy więc już mówić o plagowym wystąpieniu komarów w tym roku. Gdy całe lato będzie wilgotne, podejrzewam, że dokuczliwe będą aż do października - powiedział.

  Narodziny milionów osobników

  Rozwój komarów przebiega w wodzie. Samice po opiciu się krwią składają jaja do wody, z jaj wylęgają się larwy, które w zależności od temperatury rozwijają się np. w kałużach od 2 do 3 tyg. Później powstaje krótkotrwała poczwarka i z niej pojawia się osobnik dorosły.

  - W czasie upałów w naszym kraju mamy więc 3 tygodnie od jaja do dorosłego osobnika - podkreślił prof. Ignatowicz. Latem może powstać 4-5 pokoleń komara, a jeśli lato jest gorące - nawet 6-7, a więc miliony osobników.

  Polaków komary uczulają

  Tropikalne gatunki komarów mogą przenosić różne choroby, np. malarię, żółtą febrę czy dengę. W Polsce nie ma tego problemu. Ślina samicy zawiera jednak substancję chemiczną podrażniającą skórę, co może prowadzić do reakcji alergicznej. Po jej ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

  Pomagają na to chłodne okłady, łagodzące żele czy środki z panthenolem. W przypadku poważniejszych problemów, zwłaszcza u dzieci, warto się zgłosić do lekarza, który zaleci np. wapno i leki przeciwhistaminowe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Komary
  Szkoda, że nie wysysają głupoty.
  ~kleszcz /2013-06-26 22:16
 • popieram :)
  haha, dobre
  ~tak /2013-06-26 21:26
 • Komary nie odpuszczą do października?
  Szkoda,że nie wysysają tłuszczu.
  ~obserwator /2013-06-26 15:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...