Informacje
 • Kolejne ofiary śmiertelne mrozu.
  Służby apelują: nie bądź obojętny!

  12-12-2018 15:15 Od listopada zmarło 26 osób
  Prognoza pogody na piątek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Dwie osoby zmarły we wtorek z powodu wychłodzenia - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby apelują, żeby nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy.

  Od początku listopada z powodu wychłodzenia zmarło już 26 osób.

  Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, między innymi osoby bezdomne i starsze.

  "Nie bądź obojętny, gdy widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy. [...] Reaguj! Zadzwoń pod numer alarmowy 112. Możesz uratować komuś życie" - apeluje na Twitterze RCB.

  Noc ze środy na czwartek będzie mroźna w wielu regionach. Temperatura minimalna wyniesie od -4 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 1 st. C na Pomorzu.

  Jak postępować w przypadku podejrzenia hipotermii?

  W przypadku podejrzenia hipotermii bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Należy jednak pamiętać o ocenie bezpieczeństwa danego miejsca oraz założyć rękawiczki, aby samemu nie doznać odmrożeń. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie oddechu i przytomności poszkodowanego. Po zawiadomieniu odpowiednich służb, powinniśmy zadbać, aby nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu i w miarę możliwości zabrać poszkodowanego w cieplejsze miejsce. Gdy jego ubranie jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną trzeba okryć kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.

  Jeśli poszkodowany jest przytomny, w miarę możliwości, powinniśmy podać mu gorący napój z wysoką zawartością cukru. Nie może zawierać w sobie alkoholu, ponieważ sprzyja on wyziębianiu organizmu. Uszkodzenia skóry powinniśmy zabezpieczyć suchym opatrunkiem. W celach rozgrzania ciała nie można go pocierać, ani gwałtownie poruszać poszkodowanym. Należy pamiętać o kontrolowaniu oddechu osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu karetki.


  Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

  Ubiegłoroczny bilans

  Oficjalne dane policji mówią, że w okresie od listopada do marca sezonu 2017/2018, w wyniku wychłodzenia zmarły 83 osoby - 74 mężczyzn, osiem kobiet i jedno dziecko (nietrzeźwy piętnastolatek pozostawiony przy drodze). Z analiz policji w ośmiu przypadkach, bezpośrednio przed śmiercią, ofiary spożywały alkohol. Dwunastu zmarłych to osoby bezdomne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...