Informacje
 • Jesień 2020. Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?

  17-09-2020 07:30 Nadchodzi kolejna pora roku
  Kolory jesieni Foto: s_bawor/Kontakt 24 | Video: Lasy Państwowe

  Jesień zbliża się wielkimi krokami. Kolejną porę roku powitamy już za kilka dni. Kiedy rozpocznie się jesień kalendarzowa, a kiedy jesień astronomiczna? Przedstawiamy dokładne daty.

  Jesienią dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na jej korzyść. Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później. Pory roku nie wynikają ze zmian odległości naszej planety od Słońca, która zmienia się w niewielkim stopniu, ale z połączenia dwóch czynników: nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity oraz ruchu obiegowego wokół Słońca. W związku z tym w różnych okresach roku na danej półkuli zmieniają się warunki oświetlenia.

  Jesień astronomiczna

  Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wtedy punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.

  Moment równonocy jesiennej to 22 lub 23 września. W tym roku będzie to dokładnie wtorek 22 września o godzinie 15.31.

  Jesień kalendarzowa

  Kalendarzowe pory roku zawsze rozpoczynają się w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

  >>> PROGNOZA POGODY NA JESIEŃ

  Atrakcje na niebie

  W pierwszych jesiennych miesiącach, czyli we wrześniu i październiku dominujące na niebie są ciągle gwiazdozbiory letnie, w szczególności tak zwany Trójkąt Letni, którego wierzchołki stanowią jasne gwiazdy z konstelacji Łabędzia, Lutni i Orła. W późniejszych godzinach zaczyna z kolei wschodzić charakterystyczny gwiazdozbiór nieba zimowego - Orion, w przypadku którego jasne gwiazdy tworzą symboliczną sylwetkę człowieka.

  Z planet na wieczornym jesiennym niebie dość nisko nad horyzontem możemy zobaczyć Saturna i Jowisza. Merkury i Wenus zachodzą zbyt szybko o zmierzchu, aby je można było wygodnie obserwować. Dopiero pod koniec jesieni Wenus zacznie być widoczna coraz lepiej. Z kolei Mars wschodzi nad ranem. Posiadacze teleskopów mogą spróbować zapolować na Urana i Neptuna, które będą widoczne przez większą część nocy - Uran w konstelacji Barana, a Neptun w gwiazdozbiorze Wodnika.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....