Informacje
 • "Jedynie pięć procent odstrzelonych dzików miało kontakt z wirusem ASF"

  16-01-2019 16:13 Stanowisko ekspertów Polskiej Akademii Nauk
  Tomasz Zdrojewski o rozprzestrzenianiu się epidemii afrykańskiego pomoru świń Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Wzrost liczby dzików w Polsce sprawia, że coroczne ograniczanie ich populacji jest konieczne - przyznają eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Podkreślają jednak, że to nie wystarczy, by skutecznie walczyć z afrykańskim pomorem świń (ASF). Apelują też, by odstrzał był prowadzony z zachowaniem wysokich norm etycznych i poszanowaniem wrażliwości społecznej.

  "ASF stanowi poważny problem gospodarczy, społeczny i przyrodniczy. Z tego powodu musi on być rozpatrywany kompleksowo" - podkreślili naukowcy z PAN w specjalnie przygotowanym stanowisku.

  Autorami dokumentu są: prezes PAN prof. Jerzy Duszyński oraz czterech ekspertów zajmujących się naukowo ASF i problemem odstrzału dzików.

  PAN: niekontrolowana populacja dzików może się potroić

  "Polska jest krajem, w którym rolnictwo (w tym produkcja trzody chlewnej) ma znaczący wkład w produkt krajowy brutto. Z drugiej strony to właśnie rozwój rolnictwa wraz z obserwowaną obecnie gwałtowną zmianą klimatu przyczyniają się do corocznego intensywnego wzrostu liczby dzików w Polsce. Bez jej kontrolowania może się ona nawet potroić w rok" - ostrzegają naukowcy. Dlatego też - przekonują - "coroczne ograniczanie populacji dzików jest konieczne".

  Zauważają jednak, że z punktu widzenia walki z ASF redukcja populacji dzików to tylko jedno z działań. Tym bardziej, że - jak zauważają - "jedynie około 5 procent odstrzelonych dzików miało kontakt z wirusem ASF".

  Odsetek ten jest znacznie wyższy wśród padłych dzików, wynosi 80 procent. To "potencjalne źródło zakażenia" i dlatego - podkreślają eksperci - "szybkie usunięcie (padłych dzików - red.) ze środowiska naturalnego powinno być działaniem priorytetowym", podobnie jak ich "pilne i sumienne" zbadanie.

  Apel o "wysokie normy etyczne" przy odstrzale dzików

  Tam, gdzie przeprowadzenie redukcji populacji dzików jest konieczne, musi być ono dokonywane z zachowaniem wysokich norm etycznych i z poszanowaniem wrażliwości społecznej na dobrostan przyrody - piszą naukowcy.

  Zauważają też, że "intensywny odstrzał dzików powinien być prowadzony w regionach wskazanych przez epidemiologów weterynaryjnych". Dodają, że "powinno się zakazać odstrzału dzików w epicentrum występowania ASF, aby uniknąć rozpierzchnięcia się dzików z tego obszaru".

  Autorzy stanowiska podkreślają, że skuteczna walka z ASF wymaga dogłębnego poznania epidemiologii tej choroby oraz ekologii dzików, co "wymaga kompleksowej współpracy ekspertów z wielu dziedzin przyrodniczych, jak również specjalistów od komunikacji społecznej".

  Kluczowy problem: bioasekuracja

  "Kroki zmierzające do opanowania ASF nie przyniosą zadowalających wyników bez rozwiązania kluczowego problemu, jakim pozostaje rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach posiadających trzodę chlewną" - podkreślają eksperci z PAN.

  Bioasekuracja to działania, które mają zapobiegać przenoszeniu wirusa z dzików na świnie. Chodzi m.in. o odkażanie rąk, obuwia, odzieży, narzędzi czy sprzętu stosowanego w gospodarstwach.

  ASF i odstrzał dzików

  Afrykański pomór świń (ASF) jest wysoce zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń.

  W Polsce wirus wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 metrów od granicy z Białorusią. Od tamtego czasu występowanie ASF zaobserwowano w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim. Pomimo podejmowania różnych środków zaradczych choroba się rozprzestrzenia.

  Wzmożone polowania na dziki, których zarządzenie tłumaczono koniecznością walki z ASF, odbyły się w miniony weekend, planowane są też na dwa kolejne. Skala akcji wzbudziła liczne protesty.

  Z listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciła się między innymi grupa ponad 300 naukowców zajmujących się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, związanych z instytutami Polskiej Akademii Nauk. "Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii (...), mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby (ASF - red.) w Polsce" - napisali.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...