Informacje
 • Jak ważna jest rola pszczół? Bez nich ludzkość może mieć poważny problem

  03-11-2019 14:17 "Zabieramy im coraz więcej środowiska naturalnego"
  Jak pszczoły powinny być ważne dla człowieka Foto: Glenn Merritt/Flickr (CC BY 2.0) | Video: TVN24

  Prawie pół miliona martwych pszczół znaleziono w jednej z pasiek w Głuchołazach w województwie opolskim. Zdaniem pszczelarzy ktoś je wytruł w świadomy sposób. Na antenie TVN24 ekspert tłumaczył, jak ważna dla ludzi jest obecność tych owadów.

  Kilka dni temu pszczelarz z Głuchołaz w województwie opolskim stracił niemal pół miliona pszczół. Zdaniem pszczelarzy ktoś świadomie mógł wytruć owady. Za znalezienie sprawcy obiecana jest nagroda, a sprawę bada policja.

  >>> O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ NA TVN24.PL

  Obecność pszczół na świecie jest bardzo ważna. Mówi się, że kiedy na naszej planecie zabraknie tych owadów, ludzkość zginie w ciągu czterech lat. Jak stwierdził na antenie TVN24 pszczelarz Kamil Baj, jest to uproszczenie, ale ma w sobie dużo prawdy.

  - Pszczoły odpowiadają za zapylanie roślin, które dają nam warzywa i owoce lądujące na naszych talerzach. Jeżeli przestaną zapylać, tej części jadłospisu nie będzie - wyjaśnił. - Szacuje się, że jest to około 30 procent tego, co codziennie spożywamy - dodał.

  Człowiek jest nieświadomy

  Jak zaznaczył Baj, nie powinniśmy zabijać żadnego owada. Problem spadku populacji różnych gatunków owadów nie dotyczy tylko pszczół, czyli tak zwanych zapylaczy. Niestety, często nieświadomie działamy przeciw nim.

  - Zabieramy im coraz więcej środowiska naturalnego i używamy coraz więcej chemii - wytłumaczył. Zauważył również, że ludzie myśląc o pszczołach myślą tylko o tych, które hoduje się w ulach. - Wszystkich gatunków w Europie jest co najmniej kilkaset, a szacuje się, że na świecie jest ich około 20-30 tysięcy - powiedział.

  Pszczelarz stwierdził, że najbardziej narażone na zmiany środowiskowe i działalność człowieka są te pszczoły, które żyją dziko, ponieważ nikt się nimi nie opiekuje i są pozostawione same sobie. - Potencjalnie one mają najgorzej, dlatego że pszczołami miodnymi zajmują się pszczelarze - wyjaśnił.

  "Nie powinniśmy się bać"

  - Pszczoły, które wylatują z ula, są zainteresowane tylko kwiatami, dlatego nie powinniśmy się ich bać. - wytłumaczył pszczelarz. - Na użądlenia narażony jest jedynie pszczelarz, jeżeli przyciśnie pszczołę, przeglądając ul.

  Baj uspokoił, że owady nie są zainteresowane nami, tylko tym co rośnie w okolicy lub tym, co znajduje się na talerzu.

  - Najczęściej na różne kąski łakome są osy. Każdy gwałtowny ruch, przyciśnięcie i machanie rękami są przeciwskuteczne. Prowokują owada do ewentualnej obrony, a najlepszą obroną dla owada jest użycie tego, co ma w odwłoku, czyli żądła - dodał.

  Posłuchaj całej rozmowy z pszczelarzem Kamilem Bajem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @szpieg smog to fakt, który przyjmiesz albo udasz, że nie istnieje
  Jaka bzdura? Bzdury to piszesz nie wierząc w to co widać i czuć. Zwłaszcza czuć.
  ~Nick /2019-11-04 14:54
 • czlowiek?
  A kto inny jest winny jak nie czlowiek to my wymyslamy wszystkie srodki chemiczne,to niszczymy wszystko i nasi naukowcy,plony zbierane zborza chemia trawy chemia,mleko chemia nawet by nie kislo mleko ekstra krowy dostajom swinstwo chemiczne do zarcia i o czym tu mowic,smog tez z palca wyssana bzdura na resorach.wesmy sie wreszcie do serca to czyli czlowiek nie natura.
  ~szpieg /2019-11-03 15:58
 • Lekceważymy , dlaczego ??
  Tniemy gałąź na której siedzimy na wysokim drzewie . My jeszcze nie zginiemy , ale następne pokolenia nie doczekają się ..starości ??
  ~Smutne 1 /2019-11-03 14:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...