Informacje
 • Jak walczyć ze smogiem

  14-01-2017 12:01 Sposoby na zlikwidowanie zanieczyszczeń

  Jednym z rozwiązań mogą być korytarze powietrzne

  Fot.: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / UlaBanan56, film: TVN24

  Smog, który zalegał ostatnio nad polskimi miastami został przewiany przez wiatr. Zima sprzyja rozwojowi smogu, ale to nie jedyna pora roku, kiedy to zjawisko powstaje. Fizyk atmosfery radzi, jak z nim walczyć.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Występujące w ostatnim czasie niskie temperatury przyczyniły się do wzmożonego dogrzewania domów. Panująca wtedy wyżowa pogoda sprzyjała utrzymywaniu się zanieczyszczeń nad wieloma miejscowościami w całej Polsce, przez co ogłoszono alarm smogowy. - To jest oczywiście charakterystyka układów wysokiego ciśnienia - zauważa dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

  O tym, jak tworzy się smog pisaliśmy tutaj.

  Zmiana pogody

  Obecnie pogoda się zmieniła i przez Polskę przechodzi niż. Przyniósł on silniejszy wiatr, przewietrzając Polskę, dzięki czemu skoncentrowane zanieczyszczenia się rozproszyły.

  - Niże są zawsze bardziej dynamiczne, dzień, dwa i ten niż przejdzie nad Polską, natomiast wyże są bardziej stacjonarne - mówi Remiszewska-Michalak.

  Przez statyczny charakter wyżu, mogą wtedy powstać specyficzne warunki atmosferyczne, które sprzyjają utrzymywaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi.

  - Tworzy się inwersja temperatury, czyli taka warstwa cieplejszego powietrza, która potrafi uwięzić to powietrze pomiędzy Ziemią a tą warstwą cieplejszego powietrza - wyjaśnia fizyk atmosfery.

  Dwa rodzaje smogu

  - To, czego w tej chwili doświadczyliśmy to był smog wywołany typowo ciepłownictwem i ogrzewaniem się. [Odpowiadają za to] zima, wyż, niska temperatura, zwiększone zapotrzebowanie na energię - wymienia ekspert. - Latem zapewne usłyszymy też o smogu typowo miejskim związanym z komunikacją samochodową - dodaje.

  Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w problemie zanieczyszczenia są korytarze powietrzne. Głównie pomagają one jednak w przypadku smogu, który występuje latem. - I tutaj rzeczywiście korytarze powietrzne odgrywają dużą rolę, dlatego że rozprowadzają te zanieczyszczenia równomiernie, horyzontalnie. Nie powodują, że to powietrze stoi w jednym miejscu i ludzie są na nie narażeni - tłumaczy fizyk atmosfery.

  Europejskie rozwiązania

  Inne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza w miastach wykorzystuje się w zachodniej Europie.

  - Miasta zachodnie bardzo się bronią przed tym smogiem, wprowadzając ograniczenia w ruchu kołowym - mówi Remiszewska-Michalak. - Włosi wprowadzają dni, kiedy auta z parzystymi numerami mogą wjeżdżać do centrum miast, np. w Rzymie ogranicza się nawet prędkość aut w takich sytuacjach smogowych, więc jest ileś takich możliwości, gdzie można w miarę bezboleśnie uregulować problem smogu - dodaje.

  Jednak, jak zauważa fizyk atmosfery, te rozwiązania także pomagają głównie w przypadku smogu komunikacyjnego, znacznie częściej występującego latem.

  Warszawskie pomysły na walkę ze smogiem

  W Warszawie także powstały ostatnio pomysły na walkę ze smogiem. Wśród nich jest stworzenie w mieście instalacji z mchem, który pochłaniałby zanieczyszczenia.

  Innym pomysłem jest zbudowanie specjalnej wieży smogowej, która miałaby zasysać brudne powietrze, przefiltrowywać je i wypuszczać oczyszczone. Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. w Pekinie, więc taki pomysł da się zrealizować.

  Więcej na ten temat przeczytasz tu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Rada
  Najprostszy sposob to nie zanieczyszczac
  ~krzysio58 /2017-01-14 13:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...