Informacje
 • Jak poprawnie myć ręce i nosić maseczkę? Przypominamy

  19-10-2020 14:21 Podstawowe sposoby walki z koronawirusem
  Spot Ministerstwa Zdrowia zachęcający do noszenia maseczek Foto: Shutterstock | Video: youtube/Ministerstwo Zdrowia

  W dobie pandemii każda osoba, z którą się spotykamy, może być zakażona koronawirusem, każdy kontakt może być ryzykowny. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.

  Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 7482 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Przekazano informację o śmierci 41 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u ponad 183 tysięcy osób. W szpitalach, w związku z zakażeniem, jest ponad 8300 pacjentów. W ciągu ostatniej doby wykonano 36 tysięcy testów.

  Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy nowych zachorowań dziennie. Apelował do wszystkich o "bardzo poważne" traktowanie wszystkich zaleceń, w tym o noszenie maszeczek. - Ten, kto tej maseczki nie nosi, jest osobą nieodpowiedzialną, generuje ryzyko nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa innych - dodał.

  CZYTAJ TAKŻE: WIRUSOLOG O ZASADZIE DDM>>>

  Jak prawidłowo nosić maseczki?

  1. Przed założeniem maski trzeba oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub starannie umyć wodą i mydłem.
  2. W przypadku maseczki chirurgicznej trzeba zlokalizować umieszczoną w jej górnej części blaszkę, która po odpowiednim dogięciu powinna przylegać do górnej części nosa.
  3. Jeśli maska wyposażona została w gumki, trzeba je zaczepić o uszy, a jeśli ma tasiemki - zawiązać z tyłu głowy.
  4. Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.
  5. Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.
  6. Gdy maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową.
  7. Jednorazowych masek nie należy używać ponownie.
  8. Maskę należy zdejmować, chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej - i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika. Nie należy wrzucać ich do toalety.
  9. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.
  10. Jeśli używaliśmy maseczki wielorazowej, powinno się ją wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

   

   

  Jakie popełniamy błędy, stosując maseczki?

  Zdaniem doktora Tomasza Wołkowicza, mikrobiologa z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Zakładu Higieny, bardzo wiele osób stosuje maseczki nieprawidłowo, przez co ryzyko zakażenia wzrasta.

  - Pierwszy błąd, który obserwuję na ulicach jest taki, że ludzie noszący maseczki często nie zakrywają sobie nosa. W ten sposób maseczka nie spełnia swojej podstawowej funkcji - podkreślił. Uczulił też, by nie ściągać jej w trakcie noszenia na brodę, bo wtedy patogeny, które znalazły się na zewnętrznej powierzchni, mogą się bardzo łatwo dostać do naszego organizmu. - Takie użytkowanie jest zupełnie bezcelowe - powiedział.

  Dodał, że przy zakładaniu maseczek istotne jest to, by zachodziła ona na nos i brodę. - Zazwyczaj maseczki są rozciągliwe, bo są specjalnie sfałdowane. Te bardziej specjalistyczne posiadają też listewkę, którą dogina się na nosie. Należy to zrobić dokładnie, by była ona szczelna, lecz nie za mocno, by nie utrudniać oddychania. W tych prostszych maseczkach takiego rozwiązania nie ma i mogą być większe przedmuchy na nosie - wyjaśnił.

   


   

  Jak myć ręce?

  Prawidłowe i częste mycie rąk to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Co-V. Dłonie to istotna droga transmisji, czyli przenoszenia się wirusów. Dotykamy nimi różnych powierzchni - poręczy w autobusie czy tramwaju, klamek, na których znajdują się drobnoustroje. Następnie rękoma dotykamy nosa, oczu, ust i tymi drogami wirus wnika do naszych błon śluzowych. Tak dochodzi do zakażenia.

  Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 procent bakterii.

  Myjąc ręce powinno się trzymać podstawowych zasad:

  1. Myj ręce około 30 sekund
  2. Rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  3. Nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
  4. Dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  5. Pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  6. Na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj je do sucha jednorazowym ręcznikiem

  Myjąc ręce w miejscu publicznym, należy starć się nie dotykać umytymi dłońmiklamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, na których mogą znajdować się liczne bakterie.


  Dlaczego należy unikać dotykania twarzy rękoma?

  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w oficjalnych komunikatach, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust.

  - Drapanie nosa, pocieranie oczu, opieranie się na brodzie i zbliżanie palców do ust - zakazić możemy się na wiele sposobów - podkreśliła Nancy C. Elder, profesor medycyny rodzinnej z uczelni Oregon Health and Science w Portland. - Wszyscy dotykają twarzy, a przezwyciężenie tego jest trudne - dodała.

  Aby wytłumaczyć, jak rozprzestrzeniają się zarazki, w tym także koronawirus, naukowcy posłużyli się przykładem windy. Gdy wsiada do niej zainfekowana osoba, dotyka przycisków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na nich mogą znajdować się szkodliwe patogeny. Taka osoba może kichnąć w windzie i z niej wyjść, ale mikroskopijne krople wciąż będą znajdować się wewnątrz. Kolejne osoby, które naciskają te same guziki, mogą przenosić wirusy na dłoniach. Gdy dotkną później błony śluzowej na twarzy, patogen  wniknie w głąb organizmu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...