Informacje
 • Harce wilczej rodziny nagrane w Małopolsce

  08-12-2019 11:00 W Babiogórskim Parku Narodowym
  Wyjący wilk Foto: Babiogórski Park Narodowy | Video: Wigierski Park Narodowy

  Beztroską zabawę wilczej rodziny zarejestrowała wideopułapka umieszczona w lasach na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na nagraniu widać, jak siódemka drapieżników radośnie hasa i zaczepia się nawzajem wokół sporej kałuży. Nagranie pochodzi z listopada bieżącego roku.

  Wilk jest ssakiem należącym do rzędu drapieżnych Carnivora i rodziny psowatych Canidae. Zwierzęta te żyją w grupach rodzinnych. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego i poprzedniego sezonu lub dwóch. Niekiedy członkiem rodziny jest brat lub siostra jednego z rodziców. Do takiej grupy może się przyłączyć obcy osobnik, ale nie jest to częste zjawisko.

  W Polsce wilcze rodziny liczą średnio od 4 do 6 osobników, ale wielkość ta może się wahać od 2 do nawet 12. Duże rodziny (8-12 osobników) tworzą się na początku zimy, nie trwają długo, szybko odchodzi z nich najstarsze potomstwo, a pozostają rodzice i młodociane osobniki.

  Wilki w Polsce

  Podstawą diety wilków są dzikie ssaki kopytne - jelenie, sarny i dziki. Potrafią upolować też łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, między innymi bobrami i zającami, czasami borsukami, rzadko jedzą gryzonie. Zabijają też lisy, wałęsające się psy i koty. Zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 1-3 procent masy zjedzonego przez nie pokarmu.

  W Polsce wilki objęte są ścisłą ochroną. Zdaniem prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki koło Bielska-Białej Sabiny Nowak, populacja wilków w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań ekolodzy szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje około 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły.

  Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

  Babiogórski Park Narodowy obejmuje całą okolicę Babiej Góry (1725 m n.p.m). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • post
  Piękne sceny z wideopodglądarki :))
  Prosimy o więcej!
  ~Marcin /2019-12-08 22:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...