Informacje
 • Grypa w Polsce. Prawie 400 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowania w dwa tygodnie

  19-02-2020 11:10 Sześć osób umarło
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Blisko 400 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w Polsce w pierwszej połowie lutego. Zmarło sześć osób, z czego cztery w ciągu ostatniego tygodnia. Na antenie TVN24 kardiolog i internista Piotr Gryglas tłumaczył, jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz jak zapobiegać infekcjom.

  W pierwszych dwóch tygodniach lutego odnotowano w Polsce 393 676 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Sześć osób zmarło - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

  W okresie od 1 do 7 lutego zarejestrowano ogółem 193 482 zachorowania i podejrzenia grypy. W okresie od 8 do 15 lutego były to 200 194 przypadki. W pierwszym tygodniu miesiąca zmarły dwie osoby, natomiast w drugim - cztery.

  Od 1 do 7 lutego średnia dzienna zapadalność wyniosła 72 osoby, a w drugim tygodniu 65 osób na 100 tysięcy. Z powodu grypy do szpitala skierowano 2428 osób.

  NIZP-PZH poinformował, że dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18 i 2018/19) i utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak od początku 2020 roku mamy niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych). Jak zaznaczają eksperci, powinno się to traktować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Z tego względu, ostrzegają iż należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń.

  Najwyższą zapadalność na grypę zaobserwowano u dzieci w wieku do 4 lat i od 5 do 14 lat, natomiast najniższa wystąpiła u osób w wieku od 65 lat. Jak zaznaczają eksperci, może to wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.

  Sprawdź meldunek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH na okres 1-7 lutego 2020.

  Sprawdź meldunek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH na okres 8-15 lutego 2020.

  Przeziębienie a grypa

  Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Gryglas, kardiolog i internista, przeziębienie będące infekcją górnych dróg oddechowych przechodzi łagodnie. Występuje niewielki stan podgorączkowy i podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego.

  Grypa przebiega od razu bardzo burzliwie, a jej wyznacznikiem jest znacznie podwyższona temperatura. Pojawia się złe samopoczucie, uczucie rozbicia, występują bóle mięśni, zębów i stawów. Mamy do czynienia wtedy z silnym wyciekiem z nosa i kaszlem. Grypa może rozwinąć się już w ciągu jednego dnia. Okres jej wylęgania trwa od  jednego do siedmiu dni, przy czym trzy dni to średni czas.

  - Wysoka temperatura do 38 stopni może utrzymywać się do trzech dób, później powinna spadać, a objawy ulec znacznemu zmniejszeniu. Skłonić do wizyty u lekarza powinna nas przedłużające się gorączka i złe samopoczucie - mówił Gryglas.

  Jak dodał, infekcja grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego można zarazić się niż przez kontakt z chorymi osobami poprzez rozmowę. Wirus roznosi się w otoczeniu też poprzez kichnięcie.

  - Pamiętajmy, że jeżeli ktoś kicha na powierzchnię, a my ją dotykamy, zbieramy ten wirus, a następnie przenosimy go na nasze błony śluzowe. Wówczas jest to bardzo typowe zakażenie, dlatego wirus grypy można określić jako chorobę brudnych rąk - tłumaczył lekarz.

  Powinniśmy unikać wysiłku fizycznego

  Jeżeli grypa jest leczona nieprawidłowo, może dojść do groźnych powikłań, które mogą dotyczyć osób młodych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań pogrypowych jest zapalenie mięśnia sercowego. W ostatnim czasie zdiagnozowane je u dwóch pacjentów, 20- i 18-letniego.

  - Nie lekceważmy objawów grypopodobnych i objawów wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Powinniśmy pamiętać, aby w tym okresie, gdy jesteśmy dotknięci infekcją wirusową, odpoczywać, dobrze się nawadniać, odżywać i nie uprawiać wysiłku fizycznego. Wysiłek powoduje namnażanie się wirusa - podkreślał Gryglas.

   

  Jak chronić się przed grypą?

  Dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia - przekonują specjaliści. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

  W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, które mają znaczący wpływ na odporność.

  Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...