Informacje
 • Grypa: prawie cztery i pół miliona zachorowań

  11-04-2018 08:46 Powikłania mogą zagrażać życiu
  Rekord zachorowań na grypę ("Polska i Świat", materiał archiwalny) Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0) / KOMUnews | Video: Polska i Świat TVN24

  Padł kolejny rekord w zachorowaniach na grypę w Polsce. W ostatnim sezonie u prawie 4,4 miliona osób albo stwierdzono, albo pojawiły się podejrzenia wystąpienia objawów grypy.

  Szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce zwykle na luty i marzec. Zastępca dyrektora do spraw naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, profesor Joanna Chorostowska-Wynimko powiedziała, że w tym roku choroba ta pojawiła się z opóźnieniem.

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września ubiegłego roku do końca marca 2018 odnotowano około 4,4 miliona zachorowań na grypę i podejrzeń wystąpienia tej choroby. To prawie o 15 procent więcej niż poprzednim sezonie, wtedy liczba wynosiła około 3,8 miliona.

  Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślili, że liczba zakażeń z roku na rok wzrasta.

  Niebezpieczne powikłania

  Zwiększyła się liczba hospitalizacji i zgonów spowodowanych przez tę chorobą zakaźną. Od początku września 2017 roku do końca marca 2018 z powodu grypy trafiło do szpitala ponad 15 tysięcy osób. To aż o 12 procent więcej niż w sezonie grypowym 2016/2017. W tym samym okresie odnotowano również 37 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Grypa może także negatywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy oraz układ oddechowy.

  - Z tego powodu w 2018 roku przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna, która ma zwrócić uwagę na to, że zakażenie grypą zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu - powiedział Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak. Tego rodzaju powikłania, nawet śmiertelne - podkreślili eksperci - zdarzają się nie tylko u ludzi starszych, ale również u osób w średnim wieku i dzieci, u których nie było obciążeń poważnymi chorobami.

  W poprzednim sezonie grypowym dominowały zakażenia wywołane przez wirusy grypy typu B. - W naszym kraju przypadało na ten typ wirusa 71,1 procent infekcji grypowych - powiedziała prof. Chorostowska-Wynimko.

   

  Najważniejsze to się zaszczepić

  Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwrócili uwagę, że niemal wszystkie państwa w Europie oferują bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych, kobiet w ciąży, a także cierpiących na choroby przewlekłe. To właśnie te grupy ludzi są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia powikłań.

  Wiceminister zdrowia Marcin Czech powiedział, że od nowego sezonu grypowego 2018/2019 ministerstwo rozważa wprowadzenie na listę refundacyjną szczepionek przeciwko grypie z 50 proc. odpłatnością. Resort chce również wprowadzić szczepionki przeciwko grypie na listę leków 75 plus.

  W zdecydowanej większości krajów europejskich odsetek zaszczepień osób powyżej 65. roku życia nie przekroczył 50 proc. Największy jest on w Wielkiej Brytanii, gdzie szczepi się przeciwko grypie 71 proc. seniorów. Najniższa liczba osób szczepiących się przeciwko tej chorobie utrzymuje się w Estonii, na Łotwie i w Rumunii (zaledwie 10 proc. zaszczepionych seniorów). W Polsce jest tylko nieznacznie lepiej, ponieważ u nas przeciwko grypie szczepi się 12 proc. osób powyżej 65. roku życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • medialna epidemia
  Sami się szczepcie....
  ~donek /2018-04-12 15:46
 • I znów anomalia pogodowo - zdrowotne...
  Oto pokłosie zafajdanych ciepełek w kwietniu...
  ~MiKi /2018-04-11 11:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...