Informacje
 • Groźny żółw jaszczurowaty po raz pierwszy schwytany w Polsce

  07-07-2016 15:42 Został odłowiony z zalewu

  Wyłowiony ze stawu żółw jaszczurowaty

  Fundacja Epicrates

  W zalewie w Kutnie znaleziono niezwykłe zwierzę. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że gad nie występuje naturalnie w Polsce i jest groźny dla ludzi. Żółw trafi teraz do Lublina i zostanie przebadany.

  Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) - bo to jego wyłowiono w środę w Kutnie - osiąga długość nawet 80 cm długości i wagę 30 kg. Dzięki silnym szczękom z łatwością może odgryźć człowiekowi palec. Naturalnie występuje na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, więc bardzo dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym.

  Groźny gad

  Niebezpieczny żółw najprawdopodobniej został wypuszczony do zbiornika wodnego przez nierozważnego hodowcę. Niestety takie przypadki się zdarzają, a zwierzęta, które nie występują naturalnie w danym środowisku mogą spowodować wiele szkód. Żółwie jaszczurowate zjadają duże ilości ryb, przez co zaburzają równowagę ekosystemu. Mogą także przenosić choroby, które do tej pory nie występowały w naszym kraju.

  Żółwia wyłowili z wody pracownicy Fundacji Epicrates. Zwierzę zostało złapane na linkę z przynętą. Teraz trafi do Lublina i tam będzie badane pod kątem patogenów, bakterii, grzybów i wirusów, które może mieć.

  Pierwszy przypadek w Polsce

  To pierwszy przypadek odłowu żółwia jaszczurowatego w Polsce. Schwytany osobnik to samiec. Ma 30 cm długości (z wyciągniętą szyją i ogonem 75 cm) i waży 8 kg. Aby hodować te gady w naszym kraju, trzeba posiadać specjalnie zezwolenie. Wynika to z inwazyjności gatunku, który szybko przystosowuje się do nowych warunków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Żłów
  Do jakiegoś innego zbiornika nie może trafić ? Staw w jakimś mieście czy coś?
  ~Carl /2016-07-07 19:03
 • Zezwolenia
  Pozwolenia specjalne i wszystkie z nimi związane korowody papierkologiczne, i co?! Ano nie założę się o pietruszkę, że pomimo tych spec-zezwoleń i tak nie będzie wiadomo, co za sukinkot wypuścił tego żółwia na wolność. Podobnie jest z innym zezwoleniami. Najmniej o posiadaczach broni wbrew pozorom, wie...policja (to wg. raportu NIK!, nie mój wymysł)
  prorok czy co /2016-07-07 18:47
 • ale
  fajny rzuf!
  ~gyfogy /2016-07-07 18:26
 • Królewskie plemniki
  Może zdążył je rozsiać.
  ciemnychłop /2016-07-07 18:26
 • schwytany
  Red snapper-dobra zupa z niego pychottta 35 dol. a zaniego do knajpy to powzej 200 dolcow
  gustawuciekinier /2016-07-07 17:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...