Informacje
 • Fragment bolidu wylądował na Dolnym Śląsku?
  "Są na nim ślady spalenizny i rdza"

  02-11-2015 16:01 Znaleziono tajemniczą skałę

  Tajemnicza skała znaleziona na Dolnym Śląsku

  TVN24 Wrocław

  - Prawdopodobnie znalazłem meteor - mówi Olek, uczeń 6-tej klasy. W sobotę, godzinę po tym jak na niebie rozbłysł pędzący bolid, w parku w Jaworze (woj. dolnośląskie) znalazł tajemniczy kamień. Geolog ocenia, że chłopiec może mieć rację. - Wszystko wskazuje na to, że to może być meteoryt - przyznaje naukowiec. Jednak badacze nieba są dużo bardziej sceptyczni co do tego, czy to część bolidu z roju Taurydów. Fragment skały będzie poddany specjalistycznym badaniom.

  - Wyszliśmy na dwór, niebo rozbłysło na niebiesko, a my zobaczyliśmy spadający fajerwerk. Widzieliśmy w którą stronę spada i słyszeliśmy charakterystyczny odgłos jakby uderzenia o ziemię - mówi Justyna Panasiuk, mama Olka.

  Nastolatek wraz z mamą ruszyli na poszukiwania do pobliskiego parku. Po kilkudziesięciu minutach natknęli się na dziurę.

  - Było strasznie ciemno, w środku nie było liści, wyglądała na świeżą. Czułem się jak prawdziwy znalazca - opowiada chłopiec, który teraz uważnie obserwuje zmieniający się kamień.

  Z jego obserwacji wynika, że to, co znalazł w sobotni wieczór wyglądało na spaloną skałę, a po dwóch dniach widać na niej ślady rdzy.

  "Wygląda na meteoryt"

  Jak mówi ojciec małego znalazcy tajemniczy kamień to "z dużą dozą prawdopodobieństwa meteoryt". Skąd takie wnioski?

  – Na moje niefachowe oko wygląda na meteoryt. Przyciąga magnes, a to cecha skał kosmicznych. Barwa jest charakterystyczna i widać na nim nadpalenia i powierzchowne przetopienia – mówi Tomasz Panasiuk.

  Geolog: zastanawiające

  Niektórzy eksperci potwierdzają: to może być meteoryt.

  - To ciężki i twardy kawałek. Z jednej strony jest ostry, a z drugiej obły, a to oznacza, że mógł się rozlecieć i topić jednocześnie. Dodatkowo rysuje szkło - wymienia cechy skały geolog Adam Maksymowicz.

  I podkreśla, że sprawdzenie, czy dana skała jest meteorytem to "zabawa w detektywa".

  - Miejsce znalezienia jest dla geologa jednym z najbardziej istotnych warunków. Nie jest to miejscowa skała i to może być zastanawiające, a poza tym wokół niego powstał charakterystyczny "kraterek" - przyznaje geolog.

  Czy to, co znalazł nastolatek to część bolidu z roju Taurydów, którym zachwycali się Polacy w sobotni wieczór?

  - To prawdopodobne, ale wyjaśnić mogą to tylko specjalistyczne badania - przyznaje Maksymowicz.

  Badacze nieba: spaliłby się albo wylądował pod Szczecinem

  Jednak Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik studzi emocje. Jak podkreśla obiekt mógł być zbudowany w dużym stopniu z lodu, a to oznacza, że jego "szczątków" na ziemi nie znajdziemy.

  - Specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów z Polskiej Sieci Bolidowej, którzy wyliczyli trasę i to jak mógł zachowywać się w trakcie przelotu nad Polską wskazują, że prawdopodobnie uległ całkowitemu spaleniu. Na ziemi raczej nie znajduje się meteorytów pochodzenia kometarnego, które mają taką budowę i tak dużą prędkość - mówi Wójcicki.

  I przytacza, że z ostatnich wyliczeń wynika, iż meteor mógł całkowicie spłonąć w okolicach Stargardu Szczecińskiego.

  Podobnego zdania jest dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu. - Bolid leciał na północny zachód, wprawdzie mogłoby zdarzyć się tak, że ten fragment oderwał się wcześniej i spadł na terenie Dolnego Śląska, ale to prawdopodobieństwo nie jest specjalnie duże - mówi astronom.

  Jego zdaniem poszukiwacze spadających z nieba odłamków skalnych nie mają łatwego życia. - Dolny Śląsk jest niestety niezwykle bogatym geologicznie miejscem i bardzo często znajdowane są tu dziwne kamienie. Często powstaje złudzenie, że to meteoryt, a później okazuje się, że to wcale meteoryt nie jest - przyznaje Preś.

  Niezależnie od tego, co wykażą badania Olek podkreśla, że w przyszłości obserwowanie nieba "byłoby fajne".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....