Informacje
 • Ekrany: uciszają i zabijają

  16-10-2012 19:13 Śmiertelne niebezpieczeństwo dla ptaków

  Według ornitologów, ekrany akustyczne są przyczyną śmierci wielu ptaków

  Fot.: Shutterstock / Film: TVN24

  Miały służyć człowiekowi i zwierzętom. Okazuje się jednak, że prócz wyciszania odgłosów z dróg ekrany akustyczne są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Masowo rozbijają się o ich przezroczyste ściany.

  O ekrany akustyczne postawione przy szosach nadal rozbijają się ptaki - alarmują ornitolodzy. Od momentu rozpoczęcia badań w 2010 roku członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków znaleźli pod ekranami ponad 250 martwych zwierząt. - Ta liczba to zaledwie wycinek tego, co się tak naprawdę dzieje - zaznacza ornitolog Adam Zbyryt.

  Łup dla zwierząt

  - Większość ptaków została zabrana przez zwierzęta- jak psy, koty czy kuny. To dobitny dowód na to, że ekrany akustyczne oblepione sylwetkami ptaków nie spełniają swojego zadania, przynajmniej jeśli chodzi o ptaki - twierdzi Adam Zbyryt i wskazuje rozwiązanie problemu.

  Nitki wybawieniem

  - Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ptaki nie boją się sylwetek. Działają natomiast inne metody - uważa ornitolog. Jego zdaniem skuteczne okazują się nici poliamidowe zamontowane w ekranach. Takie nitki o szerokości 2 mm rozmieszczone w szkle akrylowym co 40 mm są widzialne dla ptaków.

  Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zamierza wystąpić do drogowców z prośbą o wymianę ekranów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Drogi gościu...
  Pragnę pogratulować na prawdę szczątkowej wyobraźni. Brawo! Przy pańskim podejściu za kilka pokoleń wiele gatunki zwierząt będzie można oglądać tylko jako wypchane, na półkach własnego domostwa, gdzieś w środku martwej (oczywiście za wyjątkiem ludzi) betonowej dżungli. Taka postawa świadczy o skoncentrowaniu na czubku swojego nosa i kompletnym ignorowaniu przyrody. Nie trzeba mieć biologicznego wykształcenia, aby móc dojść do wniosków przedstawianych w artykule, wystarczy chociaż odrobina obserwacji środowiska innego niż wyłącznie ludzkie. Droga osobo, zapominasz, że jesteśmy od przyrody uzależnieni i najwyraźniej nie zdajesz sobie sprawy, że jako ludzie mamy w stosunku do niej poważne zobowiązania. Porównywanie śmiertelności ptaków i ludzi jest tutaj co najmniej niewłaściwe: skala śmiertelności ptaków w okolicy miast jest ogromna (o kilka rzędów wielkości wyższa niż w przypadku ludzi) - najwięcej ginie właśnie w związku z pośrednimi i bezpośrednimi ingerencjami człowieka, przewyższamy pod tym względem nawet szeroko rozumiane "przyczyny naturalne".
  Istotnym jest jeszcze taki malutki szczegół: ludzie świadomie przechodzą przez drogę akceptując ryzyko, zwierzęta nie mają takiego wyboru - zostały przez ludzi zmuszone do poszukiwania schronienia i pożywienia w miastach i nikt ich nie pytał, czy chcą z nami dzielić swoje zmniejszające się środowisko.
  ~ekolog /2013-04-18 22:25
 • ekrany
  Znowu jakiś pseudo problem wymyślony przez "ekologów" aby wyciągnąć kasę i się pokazać w telewizji. A ile osób ginie na drogach? lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny cel
  ~gosc /2013-02-20 14:15
 • ekrany
  Ja zauważyłam ten problem w tym roku nawet we własnym domu! Nie pomagało (albo minimalnie pomogło) naklejenie na szyby sylwetek ptaków i tak kilka rozbiło sie o szyby:( Więc wyobrażam sobie, co się dzieje pod tymi wielkimi przeźroczystymi taflami. Popieram więc całym sercem wniosek ornitologów - coś trzeba zrobić z ekranami.
  ~lenkaka /2012-10-17 07:45
 • stop ekranom !!!
  Koniecznie trzeba coś zrobić,aby ptaki mogły ''widzieć'' ekrany.Jeśli nic się nie da po prostu usunąć te śmiercionośne szyby!
  ~elena /2012-10-16 20:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....