Informacje
 • Dziewięć wygłodniałych piskląt.
  Z kamerą u rodziny sikor bogatek

  08-05-2019 10:50 Młodym wyrastają już piórka
  Pewien Włoch zdecydował się przemycić do kraju rzadkie i zagrożone wyginięciem sokoły wędrownych z Azji Foto: RDLP Łódź | Video: Reuters

  W budce lęgowej w łódzkim lesie wykluły się pisklęta sikory bogatki. To, jak radzą sobie małe ptaki, możemy śledzić dzięki transmisji wideo. Leśnicy informują, że młode są nadzwyczaj żarłoczne i stale domagają się pokarmu.

  Na początku stycznia leśnicy i ornitolodzy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi powiesili na jednym z drzew budkę lęgową z otworem wlotowym. Aby sprawdzić, czy budka znajdzie właściciela, zainstalowali w niej kamerę. Kiedy na początku kwietnia rozpoczął się okres lęgowy, budkę zajęła para sikor bogatek.

  Dziesięć jaj, dziewięć sikorek

  Ptaki uwiły gniazdo z mchu, a potem z drobnych piórek i sierści zrobiły wyściółkę. W połowie kwietnia samica zniosła 10 biało-rudych nakrapianych jaj. Jak napisali łódzcy leśnicy, z dziewięciu jaj pod koniec kwietnia wykluły się pisklęta. Z ostatniego jajka nic się nie wykluło.

  Zdaniem leśników ptaszki najtrudniejsze mają już za sobą. Nie zaszkodziło im ochłodzenie, a rodzice cały czas przynoszą im pokarm. Teraz młodym wyrastają już pióra, dzięki nim mają izolację termiczną.

  Jak czytamy na stronie internetowej łódzkich Lasów Państwowych, pisklęta są nadzwyczaj żarłoczne i stale domagają się od rodziców karmienia. Leśnicy informują, że zwykle podczas trzytygodniowego wychowu młodych oboje rodzice intensywnie polują. Ptaki są w stanie przynosić pokarm od 300 do 650 razy dziennie.

  Poczynania małych sikorek i ich rodziców można oglądać w internecie dzięki transmisji online.

  Objęte ścisłą ochroną

  Sikory bogatki to gatunek ptaków licznie występujący w Polsce, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Możemy je spotkać w parkach, lasach, na skwerach czy w ogrodach. Występują też w innych częściach Europy, poza dalekimi regionami północnymi. Ten gatunek spotykany jest także w północno-zachodniej Afryce oraz w Azji w strefach położonych w klimacie umiarkowanym.

  Pary sikor bogatek o dłuższym stażu mogą wyprowadzać do dwóch lęgów w roku, a młode pary - jeden. Samica składa od 4 do 18 jaj, z których zwykle po 14 dniach wykluwają się pisklęta. Po trzytygodniowym okresie karmienia przez rodziców, młode wyfruwają z gniazda.

  Sikory bogatki dziennie potrafią zjeść tyle, ile same ważą. Waga dorosłego ptaka to około 20 gramów. Na wiosnę i latem najchętniej żywią się owadami, jajami, larwami i poczwarkami owadów. Kiedy nadchodzi późna jesień i zima, chętnie zaglądają do karmników, gdzie mogą znaleźć nasiona słonecznika, ziarna zbóż, orzechy i słoninę.

  Sikory podczas zimy mogą spędzić trzy czwarte swojego czasu na żerowaniu.

  Malutkie, ale potrafią pokazać pazurki

  Sikory mogą też pokazać swe drapieżne oblicze. Jak piszą łódzcy leśnicy, w 1996 roku w węgierskiej jaskini w Górach Bukowych po raz pierwszy zaobserwowano przypadek zjadania przez sikory bogatki nietoperzy z rodzaju Pipistrellus. Dzięki obserwacji udało się ustalić, że sikory korzystały z tego typu pożywienia, gdy brakowało im ich stałego pokarmu.

  Wielokrotnie obserwowano też, jak bogatki karmią się padliną pozostawioną przez wilki czy rysie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...