Informacje
 • Dwie osoby ranne, setki powalonych i połamanych drzew. Skutki gwałtownej pogody

  18-09-2019 09:54 Relacje otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Powalone drzewa, zniszczone samochody po wichurze Foto: TVN24 | Video: TVN24

  We wtorek w Polsce wiał silny wiatr, środa również jest wietrzna. 792 interwencje w związku z silnym wiatrem i burzami zanotowała w całym kraju we wtorek i w środę straż pożarna - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

  Jak poinformował Frątczak w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl, w wyniku nawałnic ranne zostały dwie osoby. W województwie dolnośląskim drzewo spadło na samochód, ranna została jedna osoba. Natomiast na Pomorzu Zachodnim ranny został strażak, który pracował przy usuwaniu powalonego drzewa.

  Tylko we wtorek przez cały dzień strażacy wyjeżdżali 669 z czego 650 interwencji wywołanych było silnym wiatrem. Do środowego poranka łączna liczba interwencji wzrosła do 792.

  - Usunięcia wymagały setki połamanych oraz powalonych drzew, które tarasowały chodniki, ulice i szlaki kolejowe. W wyniku wiatru naderwane zostały reklamy i elementy konstrukcyjne budynków - mówił Frątczak. Najwięcej pracy strażacy mieli na Mazowszu, gdzie interweniowali 114 razy.

  Jak informowało w środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu pozostawało 13,8 tysiąca odbiorców. Najwięcej w województwie lubelskim - 10,7 tysiąca i podlaskim - 1,2 tysiąca.

  Jak informował we wtorek wieczorem synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, najsilniejsze porywy odnotowano w: Kołobrzegu (86 km/h), Ustce, Legnicy i Koszalinie (80 km/h), Helu (70 km/h), Wrocławiu i Płocku (65 km/h).

  >>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA DZIŚ

  Interwencje w Łodzi

  Silnie wiało między innymi w województwie łódzkim. We wtorek wiatr wiał z prędkością od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h. Jak przekazał w środę rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Krystian Makowski, wiatr nie wyrządził wielu szkód.

  - Sytuacja jest relatywnie dobra. Strażacy zanotowali 42 interwencje związane z wiatrołomami. Na skutek awarii linii i stacji energetycznych bez prądu jest 222 odbiorców. 107 jest ich w rejonie energetycznym Sieradz i 115 w okolicach Łowicza - dodał. Energetycy na bieżąco usuwają większość awarii.

  Jeszcze we wtorek wieczorem prąd nie docierał do 1430 gospodarstw. Interwencje strażaków dotyczyły głównie połamanych drzew i zabezpieczeniu dwóch zerwanych linii energetycznych. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

  Ponad sto interwencji na Śląsku

  108 razy wyjeżdżali minionej doby strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w województwie śląskim. Najwięcej pracy mieli w północnej części regionu. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) poinformowało, że najwięcej razy - 38 - strażacy byli wzywani do usuwania skutków porywistego wiatru w Częstochowie, 16 razy w Kłobucku i 8 razy w Lublińcu.

  Praca strażaków polegała na usuwaniu powalonych drzew i konarów. Uszkodzony został dach jednego z miejsc obsługi podróżnych przy autostradzie A1 - powiedział dyżurny WCZK. W województwie śląskim nie odnotowano zakłóceń w dostawie energii elektrycznej.

  Porywisty wiatr zerwał dach z nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Koniecpolski, w powiecie częstochowskim. - Wieczorem nie wyglądało to na nic strasznego. Zaczął padać deszcz, wiatr był silny. Po czym rano okazało się, że dachu nie mamy - mówiła Edyta Kowalska-Korgól, sołtys Okołowic. Dodała, że jedna cześć dachu została całkowicie zniszczona.

  - Trwają prace naprawcze zabezpieczające ten dach, koszty naprawy będą dość duże, tym bardziej, że w tamtym roku został wyremontowany - powiedział Jacek Swojnóg, strażak.

  Połamane drzewa w stolicy

  Nad Warszawą we wtorek po południu przeszła wichura. Jak informował starszy kapitan Michał Konopka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, interwencje w stolicy dotyczyły głównie powalonych drzew.

  - Na Bielanach na ulicy Antoniego Fontany drzewo przywaliło dwa zaparkowane samochody. Nie było osób poszkodowanych - powiedział Konopka w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl. Jak przekazał strażak, interwencje były też w innych miejscach stolicy - przy ulicy Izbickiej w Wawrze, Ursusie, a także na Tarchominie.

   

  Połamane drzewa na Pomorzu Zachodnim

  Od wtorku do środy rano służby interweniowały na Pomorzu Zachodnim 122 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi wywołanymi przez silne porywy wiatru i deszcz. Interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew - poinformowała rzecznik wojewody Agnieszka Muchla–Łagosz.

  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie odnotowało łącznie od wtorku do godz. 6 rano w środę 218 zdarzeń, w tym właśnie 122 związane z pogodą. Muchla-Łagosz poinformowała, że najwięcej interwencji dotyczyło usuwania powalonych drzew.

  Dodała, że najwięcej zdarzeń atmosferycznych odnotowano w powiecie kamieńskim - 27. W powiecie kołobrzeskim było ich 15, w gryfickim - 14, w koszalińskim - 13, w łobeskim - 10, myśliborskim - 6, goleniowskim - 8. W pozostałych ich liczba nie przekroczyła pięciu.

  Pogodowe relacje Reporterów 24

  Na Kontakt 24 dostaliśmy materiały od Reporterów 24. Burzowo we wtorek było między innymi w województwie pomorskim - w Trójmieście i w Jastrzębiej Górze. Ciemne chmury nasunęły się również nad Warszawę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ścieki się lały to zielonych nie było ale kornika w puszczy bronili
  I gdzie teraz oni są? Trafne spostrzeżenia poprzedników.
  ~Nick /2019-09-18 11:18
 • Stary Klon.
  U mnie rośnie stary klon na którego została wydana petycja do przycięcia i jedna sąsiadka się nie zgodziła a teraz na jej auto spadł duży konar który zgniótł część dachu i maskę i teraz ona chce wycięcia drzewa . Był ubezpieczyciel ale pokazałem listę że ona się nie zgodziła na zabiegi nad drzewem i ubezpieczenie nie pokryje kosztów naprawy. Uścisnąłem dłoń ubezpieczycielowi i z uśmiechami na twarzach rozeszliśmy się.
  ~Damian /2019-09-18 10:27
 • masakra?
  Pochowali sie dzialacze z ochrony srodowiska,widac te stare drzewa splesniale co narobily a i co Miasto robi by bylo ok. nic widac,wazne wybory i zowu przez cztery lata bajzel i obiecanki co tam zwyly zjadacz chleba,niby tak zle bylo za komuny a dzis co mamy wystarczylo 30 lat,by wszystko zniszczyc mafie to jest to.
  ~szpieg /2019-09-18 09:18
 • czlowiek?
  A gdzie ci z ochrony zieleni,drzewek starych pochowali sie jak bobry,wycinamy stare sadzimy zaraz nowe,czy musi ktos zginac by zrozumiec glupote.
  ~choinka /2019-09-18 08:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...