Informacje
 • Dwa ogniska odry pod Warszawą

  02-11-2018 11:35 Odra jest cztery razy bardziej zaraźliwa, niż grypa
  Szczepienia stanowią mur ochronny Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W piątek podano informacje o dwóch ogniskach epidemiologicznych odry na terenie Polski. Większość potwierdzonych zachorowań odnotowano w Pruszkowie. Jeden przypadek - w Piastowie.

  W piątek przed południem pojawiły się informacje o 11 potwierdzonych przypadkach zachorowań na odrę.

  Początkowo Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie informowała, że żadna chora osoba nie była szczepiona. W piątkowy wieczór w komunikacie wyjaśniono, że "pacjenci nie mający dokumentacji medycznej potwierdzającej odbyte szczepienia na odrę, dla bezpieczeństwa i dobra prowadzonego postępowania epidemiologicznego są traktowani jako pacjenci niezaszczepieni. Otrzymane w trakcie wywiadów deklaracje ustne rodziców dot. szczepienia dzieci bez potwierdzającej ten fakt dokumentacji medycznej nie mogą być podstawą do przyjęcia stanu faktycznego zaszczepienia dziecka".

  W Polsce w 2017 roku, w okresie od stycznia do września, zarejestrowano łącznie ponad 40 przypadków. W tym roku, w tym samym okresie, liczba przypadków wzrosła - do ponad 120. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w całej Europie stwierdzono już ponad 41 tysięcy chorych na tę chorobę.

  Drastyczny wzrost zachorowań

  Porównując ostatnie dwa lata, obserwujemy wyraźny skok liczby zachorowań na odrę. Program szczepień przeciwko ospie i różyczce ustalano w latach 2003-2005. Według planów miał trwać do 2010 roku. - To był okres, kiedy jedno zachorowanie w Stanach, to był wzrost o 100 procent. Można było na temat tego chorego wszystko zbadać. […] Zapowiadało się wszystko pięknie. I prawdopodobnie wszystko by się zakończyło, gdyby nie pewne akcje, które się wtedy rozpoczęły - mówił profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i specjalista w zakresie epidemii w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24. Profesor wyjaśnił, że chodziło mu o akcje tak zwanych antyszczepionkowców.

  W roku 2009 nastąpił pierwszy gwałtowny wzrost zachorowań na odrę, a zakończenie programu szczepień przesunięto na rok 2015. Obecnie program trwa. Profesor Gut przewiduje, że podobne przesunięcie nastąpi również w 2020 roku.

  Pacjent zero

  Odra może rozprzestrzeniać się z niesamowitą prędkością. Mimo że sam wirus odry jest bardzo wrażliwy, współczynnik zachorowań jest cztery razy wyższy niż na grypę.

  Profesor stwierdził, że w przypadku szkoły w Pruszkowie nie ma szans, żeby pozostałe nieszczepione dzieci nie zachorowały na tę chorobę. Aby przedstawić skalę, z jaką odra potrafi zaatakować, wskazał przykład z 2013 roku, kiedy odra trafiła do jednej ze szkół.

  - Były osoby nieszczepione z powodów medycznych. Wybuchła epidemia. To, że te dzieci zachorowały, to jedna strona medalu. Ale zachorowały również osoby mieszkające przy drodze, którą te dzieci chodziły - powiedział profesor Gut.

   

  Szczepienia od dawna obowiązkowe

  "Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR)" - informuje WSSE. Szczepienie jest obowiązkowe i bezpłatne. Wykonuje się je w 13-14 miesiącu życia, ponownie w 10. roku życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

  Zgodnie z przepisami, w sytuacji, gdy rodzice małoletnich dzieci nie zgodzą się na zaszczepienie dziecka, zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Sanepid może skierować sprawę do wojewody, który jest uprawniony, by w trybie administracyjnym nałożyć na rodziców nie poddających dziecka obowiązkowym szczepieniom "grzywnę w celu przymuszenia", w maksymalnej wysokości 10 tysięcy złotych. Grzywna może zostać nałożona kilkakrotnie, a maksymalnie suma kar może wynieść nawet 50 tysięcy złotych.

  Ponadto, jak wynika z oświadczenia Rzecznika Praw Dziecka z ubiegłego roku, sanepid może zawiadomić sąd opiekuńczy o fakcie uchylania się przez przedstawicieli ustawowych - rodziców, od poddania obowiązkowym szczepieniom ich małoletnich dzieci. Sąd w celu sprawdzenia sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletniego wszczyna postępowanie w przedmiocie ograniczenia władzy rodzicielskiej.

  "Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. W Polsce zanim wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań" - podaje WSSE.

  Posłuchaj całej rozmowy z Włodzimierzem Gutem

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Odrac
  Ci co sie nie szczepia wyslac na bezludna wyspę
  Lapigrosz9012 /2018-11-02 17:31
 • NWO111
  To dobrze,że zachorowały. Nabiorą naturalnej odporności juz za młodu. Czym wczesniej tym lepiej. W dzieciństwie jest najlepiej przejsc odre, ospe, rozyczke cz swinke. Wiekszosc dzieci kiedyś chorowało i nikt nie rozpaczał i nie siał paniki.
  ~JJ1111 /2018-11-02 13:34
 • bzdury
  odra - to zwykła niegroźna choroba wieku dziecięcego
  ~polka /2018-11-02 12:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....