Informacje
 • "Dusimy się!". Zła jakość powietrza w polskich miastach

  13-03-2015 13:40 "Wdychanie pyłów szkodzi, jak bierne palenie"

  Akcja Greenpeace: dusimy się

  flickr.com/photos/greenpeacepl

  Luty, to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. W tym roku jedynie przez 6 dni lutego w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z powodu braku czytelnych i łatwo dostępnych bieżących informacji o jakości powietrza, Greenpeace wprowadził na Twitterze hasztag #UwagaSmog i codziennie publikuje informacje o poziomie zanieczyszczeń.

  - Wdychanie pyłów szkodzi, jak bierne palenie. Tyle, że dymu papierosowego można uniknąć, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma - powiedział dr hab. Leszek Pazderski, chemik pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Zanieczyszczenie miast

  Międzynarodowa organizacja pozarządowa Greenpeace zwraca uwagę, że mówiąc o smogu, należy mówić o toksycznej mieszance wielu składników, w skład której

  wchodzą pyły, gazy i metale ciężkie. Pomijanie niektórych składników, może prowadzić do błędnego zrzucania winy na jedno z kilku źródeł zanieczyszczeń.

  Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych gospodarstw domowych, transport, przemysł oraz elektroenergetyka, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy.

  - Lekarze robią co mogą, żeby leczyć choroby dróg oddechowych, takie jak astma czy rak płuc. Ale ten wysiłek nie będzie nigdy w pełni skuteczny i nie rozwiąże masowego problemu, jeśli nie zajmiemy się jedną z głównych przyczyn problemu, czyli zanieczyszczeniem powietrza. Bez walki o czyste powietrze wysiłek lekarzy będzie syzyfową pracą - powiedziała dr hab. n. med. Renata Złotkowska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Zimą jest najgorzej

  Zimą, kiedy wzmożone jest spalanie węgla, poziom zanieczyszczeń drastycznie wzrasta.

  - Luty jest miesiącem, w którym notuje się najmniej opadów. A to deszcz wymywa z powietrza zawiesiny i pyły – mówi Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo. – Luty jest również zimnym miesiącem, co powoduje, że do powietrza dostaje się dym ze spalania opału – dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Chcecie czystego powietrza nad Polską?
  Żeby tak się stało, to Polaków musi być stać na OPŁATY ZA GAZ do ogrzewania domów. Przecież to oczywiste! Zatem przeciętna płaca musi wynosić (przy dzisiejszych cenach) 6ooozł/miesięcznie, a przeciętna emerytura minimum 4000zł/ mies. Albo bardzo bogaci podzielą się forsą z biednymi i będą mieli czyste powietrze, albo będziemy chodzić w zimie w maseczkach (a może niedługo w maskach p.gaz.).
  ~Gaja /2015-03-17 10:19
 • To jaki nowy podatek w związku z tym?
  Ostatnio wprowadzono podatek "zapasowy" od taniejącego paliwa. Paliwo drożeje, a podatku nie zdejmują. Pewnie teraz chcą podatku od psucia powietrza?
  ~Noon /2015-03-13 14:48
 • Potrzebny jest zakaz wjazdu aut spalinowych do miast!
  I to jak najszybciej!
  vitor_belfort /2015-03-13 14:09
 • PODZIEKUJCIE POpaprańcom za wycięcie milionów drzew !
  powietrze nie bierze się z nikąd i nie oczyszcza się samo - podziękujcie obecnemu rządowi ,że przez 10 lat rządów PO prowadzi rabunkowa gospodarke leśną ,a także wycięto miliony drzew w Polskich miastach - zasługa min ŚRODOWISKA i tamtejszych ministrów oraz mobingu władz miast z PO na wszelkie instytucje mające za zadanie chronić rośliność w miastach - pracownicy są zastraszani a decyzje są wymuszane - OCHRONY NIE MA !
  WILGRAF /2015-03-13 14:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...