Informacje
 • Drugie gniazdo sokołów wędrownych w Tatrach. Ograniczenia dla taterników i narciarzy

  08-04-2021 22:03 Informują w komunikacie władze TPN
  Sokoły wędrowne w gnieździe Foto: Shutterstock | Video: PGE Energia Ciepła w Gdyni

  W rejonie tatrzańskiej Kazalnicy Cubryńskiej sokoły wędrowne założyły gniazdo. Z tego powodu władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zdecydowały o zamknięciu tego rejonu dla taterników i narciarzy ekstremalnych.

  "Potwierdziły się doniesienia taterników o drugim gnieździe sokołów wędrownych" - poinformował w czwartek w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Pierwsze gniazdo tego gatunki znajduje się we wschodniej ścianie Kościelca.

  Zamknięte szlaki w Tatrach

  Z tego powodu od 8 kwietnia do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarach: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki - Niżnia Galeria Cubryńska - Cubryńska Kopka oraz z ściany opadające do Mnichowego Żlebu z Cubryńskiej Kopki, łącznie ze Żlebem Szulakiewicza.

  Północnym ograniczeniem dla działalności górskiej jest wylot Mnichowego Żlebu - podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego. Nadal możliwy jest zjazd na nartach z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską i Mały Kocioł Mięguszowiecki do Morskiego Oka.

  Sokoły wędrowne (Falco peregrinus) to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Przyrodnicy szacują, że do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazda.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....