Informacje
 • Drugi stopień zagrożenia lawinowego w górach. "Odradzamy wycieczki"

  14-04-2021 09:54 Ratownicy apelują o rozwagę
  Trudne warunki w Tatrach Foto: kamery.topr.pl | Video: TVN24

  W Tatrach panują "bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki" – ostrzegają tamtejsi toprowcy. O rozwagę apelują też ratownicy bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach leży gruba warstwa śniegu.

  W Bieszczadach od wtorkowego wieczora obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy między innymi połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Pawul.

  Jak zaznaczył, pokrywa śnieżna w bieszczadzkich dolinach wynosi średnio 6-8 centymetrów. Natomiast w górnych partiach Bieszczad leży od 20 do 100 cm śniegu.

  W południowych powiatach województwa podkarpackiego obowiązują alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  "Odradzamy wycieczki"

  - Ograniczona widoczność oraz opady świeżego śniegu sprawiają, że warunki dla turystów są trudne. Odradzamy wycieczki w góry. Warto poczekać na poprawę pogody – mówił Pawul. Dodał, że "w konsekwencji opadów śniegu szlaki turystyczne są nieprzetarte i śliskie".

  Rano termometry w Bieszczadach pokazywały od 0 do 2 stopni mrozu. Widoczność nie przekracza 500 metrów. Wieje słaby wiatr.

  Nocne opady śniegu sprawiły także, że na drogach krajowych i wojewódzkich Podkarpacia pracuje blisko 70 pługopiaskarek. Nawierzchnia zdecydowanej większości dróg jest czarna i mokra. Na nielicznych zalega błoto pośniegowe.

  "Bardzo trudne warunki" w Tatrach

  Jak ostrzega Tatrzański Park Narodowy, "w wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki". Na Kasprowym Wierchu leży około 160 cm śniegu, a temperatura na szczytach spadła do -10 stopni Celsjusza.

  "Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzedeptane i w wielu miejscach pozawiewane przez wiatr, który utworzył głębokie zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła i opady śniegu znacznie ograniczające widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków" – czytamy w komunikacie TPN.

  Jeżeli ktoś w takich warunkach planuje wysokogórską wycieczkę, powinien posiadać odpowiedni sprzęt jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę.

  Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega gruba warstwa świeżego śniegu. Na bardziej uczęszczanych szlakach, jak między innymi droga do Morskiego Oko, czy w Dolinie Kościeliskiej, śnieg jest ubity.

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak ratownicy górscy prognozują, że zagrożenie może wzrosnąć do trzeciego stopnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...