Informacje
 • Do zimowego snu szykują się żmije

  01-10-2020 16:13 Szukają miejsc do hibernacji
  Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijami Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Jedne z najbardziej pospolitych węży w Polsce - żmije zygzakowate - rozpoczęły swoje przygotowywania do zimy. W Bieszczadach zaczęły szukać miejsc, w których spędzą najchłodniejszą porę roku. Gdy temperatura spanie poniżej 0 stopni Celsjusza, gady zapadną w hibernację.

  Żmije zygzakowate bytujące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim szukają już miejsc, gdzie spędzą zimę.

  - Zimują w norach i jamach położonych na głębokości od pół do dwóch metrów - powiedział przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

  Gdy temperatura spada

  Jak zaznaczył, kiedy temperatury powietrza wynoszą mniej niż 5-7 stopni Celsjusza, żmije rozpoczynają poszukiwania miejsc do zimowania.

  - Natomiast w zimową hibernację zapadną dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Zimowanie potrwa do połowy marca, a w niektórych przypadkach nawet do kwietnia - mówił Holly.

  W podziemnych kryjówkach żmije nierzadko zimują z innymi gatunkami gadów na przykład jaszczurkami i zaskrońcami, a także płazami, między innymi ropuchą szarą czy żabą trawną.

  - Żmije zwracają uwagę na wybór zimowisk. Ich nory położone są z dala od miejsc okresowo zalewanych, czy koryt potoków i rzek – zauważył przyrodnik.

  Polski wąż

  Obok zaskrońca, żmija zygzakowata należy do najpospolitszych bieszczadzkich węży. Gady jako zwierzęta zależne od ciepła słonecznego bytują zazwyczaj na południowych stokach wzgórz, z rzadka porośniętych krzewami, na obrzeżach lasów i na leśnych drogach, na nasłonecznionych brzegach rzek i strumieni oraz na rumoszu skalnym, aż po strefę połonin.

  Występują trzy odmiany barwne żmij: miedziano-brązowa, srebrzysta i czarna. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską, pionową źrenicą. Ważnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie, wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów i krótki ogon.

  Są to bardzo pożyteczne gady. W ciągu swojego życia tępią ogromną liczbę gryzoni. W Polsce podlegają całkowitej ochronie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...