Informacje
 • Da się w Polsce mieć białe Święta, ale za pewną cenę. Niebezpiecznie w górach

  25-12-2019 11:03 Zagrożenie lawinowe
  Warunki w Tatrach Foto: TOPR | Video: TVN24

  Miejscami na południu Polski Boże Narodzenie jest takie, o jakim marzyli Polacy - białe. Wiążą się z tym jednak różnego rodzaju zagrożenia. W wyższych partiach Beskidów leży śnieg, szlaki są oblodzone. Na Babiej Górze pojawiło się zagrożenie lawinowe. W Tatrach, na wysokości powyżej 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje lawinowa "dwójka".

  W Beskidach powyżej 800 metrów n.p.m leży śnieg. "Intensywne opady śniegu doprowadziły do powstania zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Dotyczy to głównie rejonów, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność i kamienie. Występują warunki typowe dla początku sezonu - duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej" - podali w komunikacie beskidzcy goprowcy.

  Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej rosnącej skali.

  Ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Dariusz Kubala poinformował, że śnieg leży głównie w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze jest go około 50 centymetrów, na Hali Miziowej - 25 cm, a na Przysłopie i Klimczoku - około 20 cm. Termometry pokazywały w górach -3 stopnie Celsjusza. W dolinach panuje deszczowa aura.

  - Warunki na szlakach są bardzo trudne. Występują mgły i opady. Na grzbiecie Babiej Góry, w miejscach wywianych, występuje oblodzenie. Zamknięty jest tam szlak żółty. W Beskidach szlaki są w większości nieprzetarte. Widoczność jest ograniczona nawet do 250 metrów. Nie polecamy spacerów w tych warunkach - powiedział ratownik dyżurny.

  Jeśli ktoś zechce wybrać się w góry, musi odpowiednio się ubrać - "na cebulkę". Niezbędne są solidne buty oraz - w wyższych partiach gór - raki, a także nieprzemakalna kurtka. Na szlakach należy zachować ostrożność szczególnie przy schodzeniu. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

  Warunki w Tatrach

  W Tatrach od wysokości 1700 metrów n.p.m obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej rosnącej skali. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach, ale samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

  W Dolinie Pięciu Stawów leży 50 centymetrów śniegu, nad Morskim Okiem - 36 cm, a na Kasprowym Wierchu - 66 cm.

  Tatrzański Park Narodowy informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Warunki do wycieczek w wyższe partie Tatr są bardzo niekorzystne. Planując wyjście w wyższe partie gór, niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ziemia?
  To trzeba sie zdecydowac albo zima i slisko wiadomo albo cieplo i deszczowo,my jestesmy tylko na nie zaraz slisko co brak soli juz w kielbasie jest od 70 ciu lat wieczne niezadowolenie z niczego,upierdliwcy.
  ~bolok /2019-12-25 11:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...