Informacje
 • Da się w Polsce mieć białe Święta, ale za pewną cenę. Niebezpiecznie w górach

  25-12-2019 11:03 Zagrożenie lawinowe
  Warunki w Tatrach Foto: TOPR | Video: TVN24

  Miejscami na południu Polski Boże Narodzenie jest takie, o jakim marzyli Polacy - białe. Wiążą się z tym jednak różnego rodzaju zagrożenia. W wyższych partiach Beskidów leży śnieg, szlaki są oblodzone. Na Babiej Górze pojawiło się zagrożenie lawinowe. W Tatrach, na wysokości powyżej 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje lawinowa "dwójka".

  W Beskidach powyżej 800 metrów n.p.m leży śnieg. "Intensywne opady śniegu doprowadziły do powstania zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Dotyczy to głównie rejonów, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność i kamienie. Występują warunki typowe dla początku sezonu - duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej" - podali w komunikacie beskidzcy goprowcy.

  Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej rosnącej skali.

  Ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Dariusz Kubala poinformował, że śnieg leży głównie w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze jest go około 50 centymetrów, na Hali Miziowej - 25 cm, a na Przysłopie i Klimczoku - około 20 cm. Termometry pokazywały w górach -3 stopnie Celsjusza. W dolinach panuje deszczowa aura.

  - Warunki na szlakach są bardzo trudne. Występują mgły i opady. Na grzbiecie Babiej Góry, w miejscach wywianych, występuje oblodzenie. Zamknięty jest tam szlak żółty. W Beskidach szlaki są w większości nieprzetarte. Widoczność jest ograniczona nawet do 250 metrów. Nie polecamy spacerów w tych warunkach - powiedział ratownik dyżurny.

  Jeśli ktoś zechce wybrać się w góry, musi odpowiednio się ubrać - "na cebulkę". Niezbędne są solidne buty oraz - w wyższych partiach gór - raki, a także nieprzemakalna kurtka. Na szlakach należy zachować ostrożność szczególnie przy schodzeniu. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

  Warunki w Tatrach

  W Tatrach od wysokości 1700 metrów n.p.m obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej rosnącej skali. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach, ale samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

  W Dolinie Pięciu Stawów leży 50 centymetrów śniegu, nad Morskim Okiem - 36 cm, a na Kasprowym Wierchu - 66 cm.

  Tatrzański Park Narodowy informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Warunki do wycieczek w wyższe partie Tatr są bardzo niekorzystne. Planując wyjście w wyższe partie gór, niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ziemia?
  To trzeba sie zdecydowac albo zima i slisko wiadomo albo cieplo i deszczowo,my jestesmy tylko na nie zaraz slisko co brak soli juz w kielbasie jest od 70 ciu lat wieczne niezadowolenie z niczego,upierdliwcy.
  ~bolok /2019-12-25 11:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...