Informacje
 • Czerwiec przyniósł w Polsce ponad 800 pożarów lasów. A upały dopiero przed nami

  27-06-2017 10:56 "Za 9 na 10 pożarów odpowiada człowiek"
  Czerwiec przyniósł w Polsce ponad 800 pożarów lasów. A upały dopiero przed nami

  Shuterstock

  Lasy płoną nie tylko w Portugalii i Hiszpanii. - W Polsce w tym roku strażacy wyjeżdżali ponad dwa i pół tysiąca razy, a upały dopiero przed nami - poinformował na antenie TVN24 rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

  Pożar, który wybuchł w sobotę wieczorem w południowej Hiszpanii, nie ustaje. Ewakuowano ponad 2000 osób, 450 wciąż czeka na powrót do domu. Jest wiele dowodów, że do "powstania pożaru w prowincji Huelva przyczynił się człowiek" - twierdzi szefowa regionalnych władz Andaluzji Susana Diaz.

  Pożar lasu trudno opanować

  Dogaszanie pożaru lasu trwa niekiedy kilka dni. Rzecznik prasowy  Państwowej Straży Pożarnej zwrócił uwagę na to, że w lasach nie ma sieci hydrantowej, dlatego wodę trzeba dowozić lub korzystać ze zbiorników naturalnych.

  - Ja trochę nie wierzę w przypadkowe zaprószenie ognia -  powiedział Paweł Frątczak, odnosząc się do informacji, że do powstania pożaru w prowincji Huelva przyczynił się człowiek. Jak podał, w Polsce dziewięć na dziesięć pożarów lasu powoduje człowiek. W tym roku strażacy wyjeżdżali do pożarów lasów ponad dwa i pół tysiąca razy, z czego tylko w czerwcu aż ponad 800. - A upały przed nami - przestrzegł. W tym roku wykryto i ujęto sprawców kilku pożarów. Grozi im za to do kilku lat więzienia.

  Jak się zachować podczas pożaru

  Frątczak wyjaśniał, że południe Europy jest narażone na pożary lasów ze względu na temperatury w lecie i rodzaj zalesień. Podczas pożaru należy powściągnąć ciekawość i chęć filmowania i podporządkować się poleceniom personelu hoteli i przedstawicieli służb.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...