Informacje
 • "Czarne pszczoły" w Polsce. "Można spotkać je już w całym kraju"

  17-05-2019 17:52 Należy je chronić
  Pszczoły potrafią założyć ule w nietypowych miejscach. Tak było w Szczecinie (wideo archiwalne) Foto: Stowarzyszenie Natura i Człowiek | Video: TVN24/Radio Szczecin

  W ostatnim czasie w naszym kraju zainteresowanie wzbudziły "czarne pszczoły". Zadrzechnia fioletowa - bo o niej mowa - to bardzo rzadko spotykany w naszym kraju gatunek owadów. Pojawiają się jednak sygnały, że jest ich coraz więcej.

  Jak mówił w rozmowie z nami doktor inżynier Paweł Michołap ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek, zadrzechnia fioletowa (łac. Xylocopa violacea) przez ponad 70 lat nie była spotykana w naszym kraju. Powróciła dosyć niedawno.

  - Dopiero w 2004 roku odnotowano jej powrót na teren kraju, a od 2014 roku - jako Stowarzyszenie Natura i Człowiek - rozpoczęliśmy akcję społecznego monitoringu. Wyszliśmy do ludzi z inicjatywą, aby osoby, które zauważą tę pszczołę, zrobiły jej zdjęcie i wysyłały je do nas - mówił Michołap.

  Jak relacjonował, od początku akcji pracownicy stowarzyszenia spotykali się z bardzo dużym odzewem.

  - Już w pierwszym roku w ramach naszego monitoringu wspólnie z uczestnikami znaleźliśmy 12 nowych stanowisk. Na ten moment mamy blisko 50 całkowicie nowych miejsc występowania tego gatunku, co jest fenomenem i pokazuje, że społeczny monitoring przyrodniczy owadów ma sens - opowiadał Michołap.

  Wędrują ku północy

  Oprócz zadrzechni fioletowej w Polsce występuje też niezwykle podobna do niej zadrzechnia czarnoroga.

  - Fioletową spotkamy w południowo-zachodniej Polsce, a czarnorogą w południowo-wschodniej. Nasze badania pokazują jednak, że zasięg ich występowania przesuwa się na północ i oba gatunki można spotkać już w całym kraju - mówił Michołap.

  Jak tłumaczył nasz rozmówca, zadrzechnia fioletowa - powszechnie nazywana też fioletową pszczołą - jest gatunkiem śródziemnomorskim, pospolitym na południu Europy, w Grecji, we Włoszech, na Bałkanach czy we Francji.

  - Jego ponowne pojawienie się w naszym kraju jest związane ze zmianami klimatu - przekonywał Michołap.

  Pszczoła ta jest największym gatunkiem pszczoły w Polsce, a nawet w Europie. Mierzy około 3,5 centymetra i ma charakterystyczne fioletowe skrzydła. Jest cała czarna. Nie musimy się jej obawiać, a co więcej - powinniśmy na nią uważać, bo jest pod ochroną.

  - Jest to bardzo płochliwy i spokojny gatunek, który nie zwraca w ogóle uwagi na człowieka i nie reaguje na naszą obecność. Od 2014 roku pszczoła ta objęta jest częściową ochroną, wymieniona jest także w Czerwonej Księdze Zwierząt i tam ma nadany status prawdopodobnie wymarły w kraju - tłumaczył Michołap.

  Jest samotnicą

  Zadrzechnia fioletowa różni się jednak od pszczół, które widujemy na co dzień.

  - Większość ludzi kojarzy nazwę "pszczoła" z pszczołą miodną, czyli owadem który żyje w społeczności - w ulu. Jednak w samej Polsce około 500 gatunków pszczół to pszczoły samotnicze - nietworzące społeczności i wychowujące samotnie potomstwo. Wśród nich znajduje się zadrzechnia fioletowa, która gniazda zakłada w martwym, próchniejącym drewnie, drążąc w nim korytarze - opowiadał Michołap. Jak mówił, czynnikiem niezbędnym do życia dla tej pszczoły jest stary drzewostan składający się z czereśni, wierzb, czy lipy. - Dlatego też najczęściej gatunek ten możemy spotkać wokół rzek, czy starych alej przydrożnych - dodał.

  Specjalista powiedział też, że pszczoła ta upodobała sobie rośliny o fioletowej barwie kwiatu, takie jak: szałwia, glicynia chińska, koniczyna czerwona czy kłosowiec pomarszczony.

  - Sadzenie wyżej wspomnianych roślin i zachowywanie starego drzewostanu umożliwia ochronę tego rzadkiego - jeszcze - owada - przekonywał Michołap.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zadrzechnia w Karkonoszach
  We wsi Leszczyniec - Rudawy Janowickie widziałem tę pszczołę
  ~fiolet /2019-10-28 09:22
 • czarna pszczola.
  Acha, zapomnialem dodac ze dzialke mam w Glasgow, Szkocja
  mund /2019-05-18 18:27
 • czarna pszczola
  no prosze. Wczoraj do konewki na dzialce wpadlo mi cos co w locie wygladalo jak pszczola. Kiedy pomoglem wydostac sie z wody zwatpilem, skrzydelka przyklejone do czarnego odwloka upodobnily owad do malego swierszcza. Kiedy jednak doszla do siebie uznalem ze to mloda czarna pszczola, co mnie zadziwilo. Teraz wiem.
  mund /2019-05-18 18:25
 • Powitanie
  Witamy.
  ~Trzmiel Obrotny /2019-05-18 12:45
 • Jad pszczeli
  Ciekaw jestem, czy jad tej pszczoły niczym nie różni się od jadu znanych nam pszczół. I czy przy użądleniu, żądło również pozostaje w ciele żądlonego i pszczoła umiera?
  Januszz4 /2019-05-18 12:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...