Informacje
 • Cukrzyca a przebieg COVID-19. "Sytuacja wymaga od pacjentów większej mobilizacji"

  14-11-2020 13:29 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy
  Światowy dzień cukrzycy Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Cukrzyca, podobnie jak inne choroby przewlekłe, jest podczas pandemii COVID-19 zaniedbywana przez pacjentów. Zwiększa to ryzyko wystąpienia groźnych powikłań tego schorzenia - alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

  Przez pandemię COVID-19 chorym osobom jest trudniej uzyskać poradę lekarską dotyczącą niepokojących objawów, czy modyfikacji terapii. Jednocześnie, aktualna sytuacja wymaga od pacjentów z cukrzycą jeszcze większej mobilizacji w kontrolowaniu choroby, bowiem źle kontrolowana cukrzyca jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

  - Cały czas apelujemy do chorych, aby utrzymywali prawidłowy poziom cukru, ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Stres wywołany pandemią, zmiana rytmu życia, a czasem diety spowodowane kwarantanną są wskazaniem do częstszych pomiarów cukru. Sytuacja wymaga od pacjentów jeszcze większej mobilizacji: niekontrolowana cukrzyca, w przypadku zachorowania na COVID-19 bardzo zaostrza przebieg choroby - alarmuje profesor Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). PTD jest inicjatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, obchodzonego 14 listopada.

  Pierwsza niezakaźna epidemia

  Cukrzyca jest poważną chorobą, a niekontrolowana może prowadzić do ciężkich powikłań i przedwczesnego zgonu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już ponad dekadę temu uznała ją za pierwszą niezakaźną epidemię.

  Na całym świecie na cukrzycę chorują 463 miliony osób. W Polsce liczbę tę ocenia się na ponad trzy miliony. Największy problem w cukrzycy stanowi brak specyficznych objawów w początkowej fazie choroby. Dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2, która stanowi większość przypadków.

  - Cukrzyca jest chorobą przez pewien czas niewidoczną. Dotyczy ogromnej liczby osób, a zarazem przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a nawet gdy już jest rozpoznana, może nie wywoływać istotnych objawów przez kilka lat - komentuje prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

  Dlatego tak istotne jest, aby po 45. roku życia każdy, u kogo występują czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy, to jest nadwaga, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca w rodzinie, raz w roku oznaczał sobie stężenie cukru we krwi.

  Powikłania po cukrzycy

  Gdy brak jest kontroli poziomu cukru we krwi (tak zwanej glikemii), to długo utrzymujące się zbyt wysokie stężenie glukozy (hiperglikemia), jak również znaczne wahania stężenia glukozy, powodują zaburzenie funkcji i struktury śródbłonka naczyń krwionośnych. W konsekwencji rozwijają się przewlekłe powikłania, takie jak: retinopatia cukrzycowa (choroba oczu spowodowana uszkodzeniem siatkówki, mogąca prowadzić do utraty wzroku), nefropatia cukrzycowa (choroba nerek, która może doprowadzić do ich niewydolności) czy neuropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerwów, które może prowadzić do zaburzeń czucia, zaników mięśni, niedowładów i do tzw. stopy cukrzycowej).

  Z uszkodzeniem dużych naczyń krwionośnych wiążą się powikłania ze strony układu krążenia, w tym zawały serca i udary mózgu. Około 75-80 procent chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

  WHO szacuje, że na świecie liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy, jest większa niż liczba zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Ponadto cukrzyca prowadzi często do niepełnosprawności (zaburzenia widzenia, amputacja kończyny z powodu stopy cukrzycowej, niesprawność po udarze mózgu). Dlatego za główny cel leczenia cukrzycy przyjęto zapobieganie rozwojowi jej powikłań. Aby to osiągnąć, konieczne jest nie tylko regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, ale również dobrze dobrana terapia farmakologiczna oraz właściwa dieta i odpowiednia dla wieku dawka aktywności fizycznej.

  Nowe terapie i leczenie

  Co ważne, dzięki nowym terapiom możliwe jest optymalne kontrolowanie glikemii - tj. niedopuszczanie do zbyt wysokich wartości, ale również zbyt niskich.

  - Analogi GLP-1 i flozyny, bezpieczne pod względem ryzyka hipoglikemii (niedocukrzenia - przyp. red.), pozwalają kontrolować masę ciała pacjenta oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych i niekorzystnych następstw związanych z niewydolnością serca i przewlekłą chorobą nerek - tłumaczy prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

  Również najnowsze preparaty insuliny pozwalają na bezpieczniejsze osiągnięcie docelowych wartości glikemii. - Wiele z tych leków w ciągu ostatnich dwóch lat zostało objętych refundacją, dzięki temu wybrane grupy pacjentów mają do nich ułatwiony dostęp. Niestety limitowanie refundacyjne nie pozwala na stosowanie analogów GLP-1 i flozyn u wielu chorych ze wskazaniem klinicznym do ich stosowania - podsumowuje specjalistka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...