Informacje
 • Co truje mieszkańców polskich miast?

  04-02-2017 11:31 Poznaj źródła smogu w Warszawie, Krakowie i w całej Polsce

  Dużym problemem są kominki i piece

  Foto: Shutterstock; Film: TVN24

  Dowiedz się, co jest największym problemem w Warszawie i Krakowie, a także w całej Polsce. Jak walczyć ze smogiem i jakie są jego źródła, opowiadał w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

  Gościem w studiu TVN24 był Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Rozmowa dotyczyła źródeł zanieczyszczeń w Polsce, a przede wszystkim w Warszawie i Krakowie.

  Kto i co truje najbardziej?

  Jak tłumaczył Jędrak, centrum Warszawy ma rozbudowaną sieć ciepłowniczą, jest mało źródeł tak zwanej niskiej emisji, a także mało pieców i kominów. Z tego powodu samochody mają większy udział w zanieczyszczaniu powietrza niż w innych dużych miastach. Jednak już na obrzeżach Warszawy zwiększa się udział właśnie kominków i pieców.

  Jak poprawić sytuację? Co jest najłatwiejsze do zmiany?

  Jak tłumaczył przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego, pomoże ograniczenie liczby samochodów w centrum Warszawy.

  - Mimo że komunikacja zbiorowa w Warszawie jest bardzo przyzwoita, to jednak mamy ogromną liczbę aut jeżdżącą po mieście - powiedział Jędrak.

  Dodał, że warto byłoby zatrzymać samochody na granicy Warszawy, na parkingach "Parkuj i jedź", a także zachęcić ludzi do przesiadania się do komunikacji zbiorowej już poza Warszawą.

  - To byłoby cenne dla naszego zdrowia - podkreślił Jakub Jędrak. I dodał, że dane statystyczne nie pokazują wszystkiego. Jeśli ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy, to ruch samochodów wpływa najbardziej na jego zdrowie. Niezależnie od tego, jaki procentowy udział w zanieczyszczeniu powietrza w mieście one mają.

  Zaznaczył, że ograniczenie samochodów w Warszawie byłoby zauważalne dla jej mieszkańców. - Odczuliby to pozytywnie na swoim zdrowiu - uzupełnił Jędrak.

  Zmiany prawne i nie tylko

  Jak wytłumaczył ekspert, ograniczenie ruchu samochodów w mieście nie jest jednak takie proste. Jest to trudne psychologicznie, społecznie, a także prawnie. Zaznaczył, że konieczna jest zmiana prawa, aby stworzyć strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej.

  Bardzo ważna w tym aspekcie jest także zmiana myślenia mieszkańców.

  - Robimy coś, czego nie musimy robić, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia, dla zdrowia innych i gdybyśmy się troszkę ograniczyli, wszyscy by na tym skorzystali - powiedział Jędrak.

  Niesie to ze sobą zdecydowanie niższe koszty, niż np. wymiana infrastruktury. Jędrak uważa także, że należałoby poprawić komunikację miejską i dostosować ją do zmian. Zaznaczył, że zdecydowanie warto jednak iść w tym kierunku.

  Dym z kominków

  Dużym problemem są także kominki. Jak podkreślił przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego, dym z palenia drewna jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie, należałoby ograniczyć palenie w kominku. Często w domach są dwa źródła ciepła, kominek i gaz, lub piec. Wtedy powinno się zrezygnować z palenia w kominku. Taki problem występuje np. w Krakowie.

  - Ludzie palący w kominkach dokładają się do tej ciężkiej sytuacji, jaką mamy często w zimie - tłumaczył ekspert.

  Zaznaczył, że dym z kominka w małych ilościach wraca do pomieszczenia, w którym palimy. - Pył zawieszony w środku występuje w podobnym stężeniu, jak podczas dużego smogu na zewnątrz - dodał.

  Sytuacja w Polsce

  Jeśli chodzi o sektor energetyczny, nie emituje on dużej ilości pyłów. Stanowi on kilkanaście procent całkowitej emisji. Nadal największym problemem w Polsce są piece, kominki domowe i samochody.

  Jak powiedział Jędrak, istnieją jednak zakłady przemysłowe, szczególnie w mniejszych miastach, które bardzo szkodzą zdrowiu mieszkańców.

  - Jest sporo do zrobienia. Brakuje wielu regulacji prawnych dotyczących domowych kotłów i norm jakości paliw - podsumował ekspert.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • EKOLOGICZNE I EFEKTYWNE SPALANIE BEZ SMOGU W KOMINKU
  Nagonka zielonych oszołomów. Zobaczcie jak prawidłowo palić w kominku i dopiero do telewizji iść.
  http://www.kominki-godzic.pl/blog/palenie-kominek-ekologiczne-spalanie-bez-smogu/
  ~Jarek /2017-02-05 22:31
 • zanieczyszczenie powietrza
  domagam się wysokich kar od państw na terenie których są czynne wulkany!
  ~der /2017-02-05 12:28
 • hm...
  ciekawe jest to, że smog pojawił się nagle w tym roku
  ~ala /2017-02-05 12:24
 • kiedys
  kiedys w kazdej kamienicy z kazdego komina sie dymilo dzis są ciepłownie i smog jest
  ~pawelecgt /2017-02-05 01:34
 • Kłamstwo - piece trują najbardziej
  Najbardziej trują piece, gdzie ludzie palą śmieci i tzw. sklejki. Jakby ludzie nie palili plastiku lub sklejek to węgiel i drewno w piecach to byłby nasz najmniejszy problem. Jednak nie... lepiej zwalać na kominki. Co za parodia.
  ~podgladacz /2017-02-04 19:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....