Informacje
 • Ciepła pogoda sprzyja żmijom. "Od nas zależy, czy sprowokujemy je do ataku"

  07-05-2018 15:10 Trwa okres godowy tych węży
  Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijami Foto: mtajmr/Pixabay (CC0) | Video: TVN24

  Żmije zygzakowate coraz częściej można napotkać na górskich szlakach. To okres godowy tych węży, sprzyja im też ciepła pogoda - poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul. Zaapelował do turystów o uwagę i rozwagę.

  Ratownicy GOPR i przyrodnicy uspokajają jednak: żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona.

  Najlepiej zejść im z drogi

  Przyrodnik Maciej Mażul podkreślił, że żmijom sprzyja ciepła pogoda. - Teraz szczególnie możemy te zwierzęta napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Jeśli je spotkamy, to najlepiej zejść im z drogi. Żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona. To od nas zależy, czy sprowokujemy ją do ataku – tłumaczył.

  Atak może jednak nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę. - To dlatego trzeba bardzo uważać, idąc przykładowo przez łąkę. Dobrze mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, to najlepiej przejść obok – radził przyrodnik.

  Nie lekceważyć ukąszenia

  Ratownicy GOPR przestrzegają, że jeśli żmija zaatakuje, nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Nie wolno jednak ukąszenia lekceważyć. Najlepiej zabezpieczyć jego miejsce bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

  W górach częściej można teraz napotkać żmiję, niż to było kiedyś. - Z roku na rok coraz częściej krzyżują się szlaki tych zwierząt i ludzi. Sprzyja temu między innymi spora ilość nieużytków. Na niekoszonej łące myszołowom trudno jest je wypatrzeć – wyjaśnił Maciej Mażul.

  Żmija zygzakowata

  W Beskidach żyje żmija zygzakowata (Vipera berus). Może osiągnąć 90 cm długości. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych. Poznać ją można po sercowatej głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała (przy czym nie zawsze jest on widoczny), a także po pionowej źrenicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...