Informacje
 • Ciechocinek - miasto dla każdego

  25-06-2017 16:32 Uzdrowisko ma moc atrakcji

  Ciechocinek słynie z tężni solankowych

  TVN Meteo

  Ciechocinek to urokliwe miasto, słynne z tężni solankowych. Chociaż kojarzy się głównie ze starszymi kuracjuszami, osoby w każdym wieku znajdą tutaj odpowiednie dla siebie atrakcje.

  W początkach XIX wieku malutka wieś Ciechocinek stała się miejscem realizacji rządowych planów budowy fabryki soli, w oparciu o znajdujące się pod ziemią olbrzymie złoża solanki. Pierwsza tężnia została zbudowana w 1827 roku, a fabryka soli ruszyła dopiero w 1832 roku. Od 1836 rozpoczęto w Ciechocinku udzielania kąpieli leczniczych.

  W 1922 roku uchwalono ustawę o uzdrowiskach, na mocy której Ciechocinek został włączony do uzdrowisk państwowych. W okresie międzywojennym był nie tylko największym, ale i najnowocześniejszym uzdrowiskiem nizinnym.

  W 1932 roku oddano do użytku pływalnię termalno-solankową, rok później oddano do użytku Dom Reprezentacyjny Państwowego Zakładu Zdrojowego. Nazywany Dworkiem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gościł wysokich urzędników państwowych. Później powstał ogródek jordanowski i stadion sportowy.

  Miasto dla każdego

  Janusz Hawik, kierownik biura promocji Ciechocinka, obala mit o tym, że pobyt w mieście jest odpowiedni tylko dla seniorów. Wręcz przeciwnie, daje mnóstwo możliwości spędzenia czasu wolnego z całą rodziną. Znajduje się tutaj kino czy skatepark. Miasto zachwyca bogatą ofertą sportową. Organizuje się tutaj również wiele festiwali.

  13 sierpnia odbędzie się impreza z okazji otwarcia plaży przy Wiśle, która będzie połączona z festiwalem tej rzeki. Na brzegu znajdzie się część wypoczynkowa. Planuje się również otwarcie przystani dla jednostek pływających. Będzie tam również strefa gastronomiczna czy boisko do siatkówki plażowej.

  W centrum miasta znajduje się słynna fontanna "Grzybek". Wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd słona woda pompowana jest na ciechocińskie tężnie.

  Posłuchaj Janusza Hawika, który mówi o historii miasta:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...