Informacje
 • Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

  30-07-2012 15:36 "Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk"

  W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wzrost intensywności zjawisk burzowych

  Film: TVN24 / Fot. Shutterstock

  - Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

  Maszewski podkreślił że burze w okresie letnim nie są czymś nowym. - Lipiec jest miesiącem najbardziej burzowym w roku. W tym roku tych zjawisk jest więcej, ale jest to typowe dla położenia Polski, gdzie latem ścierają masy chłodnego i ciepłego powietrza - wyjaśnił klimatolog.

  Energetyczne Cumulonimbusy

  Przy zetknięciu ciepłych i chłodnych mas powietrza powstają chmury Cumulonimbus, w których gromadzona jest ogromna ilość energii. W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące i zstępujące.

  Ich prędkość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości tych prądów dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta.

  Ile naszej winy?

  Maszewski zauważył, że w ostatnim okresie obserwujemy nasilenie zjawisk burzowych. Ich liczba pozostaje co prawda w statystycznej normie, ale przybierają one na sile.

  Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Eksperci biorą pod uwagę fakt, że z roku na rok temperatura powietrza jest wyższa. - Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk - uważa Maszewski.

  Klimatolog zwrócił również uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba budynków położonych przy obszarach leśnych narażonych na wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Również wycinanie lasów może mieć negatywne skutki na intensyfikację zjawisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jzl
  aktualna mapa pogodowa świadzy o pseudo synoptykach z tvn meteo
  ~jzl /2012-07-30 19:09
 • jzl
  ludzie zlikwidujcie ten tzw portal pogodowy już mam dosyć oglądania popielarskiej o modzie czy zubilewicza komentującego aktualne warunki pogodowe w danej miejscowości chyba każdy z nas to potrafi ludzie naprawdę przestali was oglądać chyba przynosicie ogromne straty opowiadając te baje
  ~jzl /2012-07-30 19:00
 • NIE
  NIE MA OCIEPLENIA KLIMATU LUDZIE ZROZUMCIE TO TO BAJKI O OCIEPLANIU CZYTALEM O TYM BARDZO DUZO
  ~TLEN /2012-07-30 18:36
 • Ocieplenie?
  W najnowszej historii ziemi znamy na półkuli północnej trzy epoki lodowcowe a więc i trzy interglacjały czyli ocieplenia. Coś mi się widzi, że ekolodzy walczący z ociepleniem usiłują zakłócić naturalny cykl klimatyczny - czyli są antyekologami
  ~Lutek /2012-07-30 18:28
 • Konia kują,
  żaba łapę podsuwa...
  ~Anarchol68 /2012-07-30 18:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...