Informacje
 • Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

  30-07-2012 15:36 "Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk"

  W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wzrost intensywności zjawisk burzowych

  Film: TVN24 / Fot. Shutterstock

  - Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

  Maszewski podkreślił że burze w okresie letnim nie są czymś nowym. - Lipiec jest miesiącem najbardziej burzowym w roku. W tym roku tych zjawisk jest więcej, ale jest to typowe dla położenia Polski, gdzie latem ścierają masy chłodnego i ciepłego powietrza - wyjaśnił klimatolog.

  Energetyczne Cumulonimbusy

  Przy zetknięciu ciepłych i chłodnych mas powietrza powstają chmury Cumulonimbus, w których gromadzona jest ogromna ilość energii. W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące i zstępujące.

  Ich prędkość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości tych prądów dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta.

  Ile naszej winy?

  Maszewski zauważył, że w ostatnim okresie obserwujemy nasilenie zjawisk burzowych. Ich liczba pozostaje co prawda w statystycznej normie, ale przybierają one na sile.

  Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Eksperci biorą pod uwagę fakt, że z roku na rok temperatura powietrza jest wyższa. - Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk - uważa Maszewski.

  Klimatolog zwrócił również uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba budynków położonych przy obszarach leśnych narażonych na wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Również wycinanie lasów może mieć negatywne skutki na intensyfikację zjawisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zmiana biegunów silne wybuchy na sloncu....to jest kara
  Typowe gadanie bzdurne zeby uspokoic ludzi wy nie mozecie przewidziec pogody na jutro a co dopiero trabe powietrzna.Kazdy chyba widzi ze dzieje sie cos niedobrego z nasza kula ziemska obudzcie sie....
  ~Daro /2012-07-30 20:08
 • Hmm...
  Całe szczęście, że żarówki nie emitują ciepła do atmosfery, bo ktoś mógłby pomyśleć, że Polska powoduje ocieplenie klimatu poprzez nakaz jeżdżenia na światłach przez cały rok. Na szczęście, jak to możemy zauważyć np. w lodówkach i klimatyzatorach ciepło jest zamieniane na zimno, więc im więcej żarówek zapalonych, tym chłodniej. A więc wymieńmy wszystkie żarówki na "setki" i zapalmy wszystkie światła. Będzie wtedy bardzo chłodno.
  ~Zarowecka /2012-07-30 19:54
 • Może nadchodzi ocieplenie,a może ochłodzenie.
  Moim zdaniem na pewno mamy wpływ na zmianę klimatu - tak samo jak wszystkie inne żywe organizmy mieszkające na naszej planecie. Wątpię natomiast w to czy jestesmy w stanie zatrzymać lub spowolnić te procesy klimatyczne.

  Mimo wszystko jestem jak najbardziej za tym aby dbać o środowisko naturalne naszej planety - na tyle ile możemy, choćby po to by móc pooddychać czystym powietrzem, pospacerować po czystych lasach i kąpać się w czystych wodach. I po to by mogły tak żyć kolejne pokolenia.
  ~ulka /2012-07-30 19:44
 • trafnosc stwierdzenia
  bardzo trafna uwaga owszem winny temu jest człowiek...czyli samolociki...i zwiazane z tym rzeczy jak rowniez pewne urzadzenia...depopulacja postepuje..i bedzie coraz gorzej
  ~Robert /2012-07-30 19:40
 • CHEMITRAILS
  Dlaczego nikt o tym nie mówi głośno? Wystarczy w serwisie YOUTUBE lub po prostu w GOOGLE wpisać hasło CHEMITRAILS. To musi mieć wpływ na pogodę...
  ~onlyyou14 /2012-07-30 19:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...