Informacje
 • Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

  30-07-2012 15:36 "Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk"

  W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wzrost intensywności zjawisk burzowych

  Film: TVN24 / Fot. Shutterstock

  - Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

  Maszewski podkreślił że burze w okresie letnim nie są czymś nowym. - Lipiec jest miesiącem najbardziej burzowym w roku. W tym roku tych zjawisk jest więcej, ale jest to typowe dla położenia Polski, gdzie latem ścierają masy chłodnego i ciepłego powietrza - wyjaśnił klimatolog.

  Energetyczne Cumulonimbusy

  Przy zetknięciu ciepłych i chłodnych mas powietrza powstają chmury Cumulonimbus, w których gromadzona jest ogromna ilość energii. W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące i zstępujące.

  Ich prędkość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości tych prądów dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta.

  Ile naszej winy?

  Maszewski zauważył, że w ostatnim okresie obserwujemy nasilenie zjawisk burzowych. Ich liczba pozostaje co prawda w statystycznej normie, ale przybierają one na sile.

  Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Eksperci biorą pod uwagę fakt, że z roku na rok temperatura powietrza jest wyższa. - Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk - uważa Maszewski.

  Klimatolog zwrócił również uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba budynków położonych przy obszarach leśnych narażonych na wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Również wycinanie lasów może mieć negatywne skutki na intensyfikację zjawisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • HARPAA
  PROJEKT HARPAA
  ~r8powi /2012-07-30 23:18
 • Winny TUSEK i jego banda
  od chwili jego rzadów zaczęło sie zimą stulecia, potem powódź i kataklizmy , niech go wreszcie trafi szlag i wszystko wróci do normy
  ~zen /2012-07-30 22:52
 • Owijanie w bawełnę
  Wypowiedź klimatologa była bardzo łagodna i owijała w bawełnę fakty, podobnie jak robią to media. Efekt cieplarniany jest zawsze rozmiękczany przez rzekomą niepewność naukowców, wątpliwość trafności badań, problematyczność obserwacji, spór wśród autorytetów itd. Wszystko to bzdura. Efekt cieplarniany z winy człowieka jest pewny, pewne jest, że coraz bardziej ekstremalne zjawiska powodowe są tego skutkiem. Całe poważne środowisko naukowe jest tego pewne. Wątpliwości sieją tylko świry albo think-tanki wynajęte przez koncerny paliwowe.W tym roku ilość CO2 na razie okresowo jeszcze, ale przekroczyła 400 jednostek. To już są warunki innej planety, nie Ziemi, jaką znamy.
  ~h4r4d4 /2012-07-30 22:12
 • winny człowiek?
  hm, to już nawet wiem który. Ten co zawsze i za wszystko w Polsce odpowiada :)
  ~rem /2012-07-30 21:36
 • Wszystko mówi BIBLIA. Już tysiące lat temu został zapowiedziany koniec
  3 A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do niego na osobności uczniowie, mówiąc: „Powiedz nam: Kiedy to nastąpi i co będzie znakiem twojej obecności oraz zakończenia systemu rzeczy?”
  4 A Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: „Baczcie, żeby was nikt nie wprowadził w błąd; 5 bo wielu przyjdzie, powołując się na moje imię i mówiąc: ‚Ja jestem Chrystusem’; i w błąd wprowadzą wielu. 6 Będziecie słyszeć o wojnach, a także wieści wojenne; baczcie, żebyście się nie przerazili. Bo to musi nastąpić, ale to jeszcze nie koniec.
  7 „Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim. 8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
  9 „Wtedy ludzie będą was wydawać na ucisk i będą was zabijać, i ze względu na moje imię będziecie przedmiotem nienawiści wszystkich narodów. 10 Wtedy też wielu się zgorszy i jedni drugich będą zdradzać, i będą jedni drugich nienawidzić. 11 I powstanie wielu fałszywych proroków, i wielu wprowadzą w błąd; 12 a z powodu wzrostu bezprawia miłość większości oziębnie. 13 Ale kto wytrwa do końca, ten zostanie wybawiony. 14 I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec.
  ~fun /2012-07-30 21:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...