Informacje
 • Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

  30-07-2012 15:36 "Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk"

  W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wzrost intensywności zjawisk burzowych

  Film: TVN24 / Fot. Shutterstock

  - Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

  Maszewski podkreślił że burze w okresie letnim nie są czymś nowym. - Lipiec jest miesiącem najbardziej burzowym w roku. W tym roku tych zjawisk jest więcej, ale jest to typowe dla położenia Polski, gdzie latem ścierają masy chłodnego i ciepłego powietrza - wyjaśnił klimatolog.

  Energetyczne Cumulonimbusy

  Przy zetknięciu ciepłych i chłodnych mas powietrza powstają chmury Cumulonimbus, w których gromadzona jest ogromna ilość energii. W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące i zstępujące.

  Ich prędkość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości tych prądów dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta.

  Ile naszej winy?

  Maszewski zauważył, że w ostatnim okresie obserwujemy nasilenie zjawisk burzowych. Ich liczba pozostaje co prawda w statystycznej normie, ale przybierają one na sile.

  Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Eksperci biorą pod uwagę fakt, że z roku na rok temperatura powietrza jest wyższa. - Wzrost temperatury może skutkować większą intensywnością zjawisk - uważa Maszewski.

  Klimatolog zwrócił również uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba budynków położonych przy obszarach leśnych narażonych na wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Również wycinanie lasów może mieć negatywne skutki na intensyfikację zjawisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?
  @ ~ZEN ? Proszę nie pisać po alkoholu.
  Za mały ying, za duży yang....
  Nie rozumiem, że webmaster nie interweniuje
  ~VANDAM /2012-07-31 05:29
 • tak, to wina człowieka
  który steruje tym za pomocą urządzonka zw. HAARP...
  ~d5s /2012-07-31 00:46
 • A ja tak nie myśle..
  kilka lat temu na Pomorzu Zachodnim ciągle były gwałtowne burze a teraz raz się błysnie ,zagrzmi i koniec..
  ~BrakNicku /2012-07-31 00:41
 • co za bełkot....
  Cytat z notki: " na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter."

  To tak jakby pryszczaty nastolatek powiedział: co prawda ostatnio miałem więcej pryszczy, jednak te dzisiejsze są większe i bardziej obrzydliwe. Co za bzdety?!

  Dziennikarzy już chyba nie ma. Teraz są już tylko stażyści. Nawet w TVN24.

  Porażka.

  ~Tomek /2012-07-31 00:25
 • Winny Tusk i jego prorocze stwierdzenie, że jesteśmy zieloną wyspą
  Te słowa poszły w świat z prędkością światła, świat zaś nie znosi zielonych wysp i kwaczących chwalipięt na wyrost. Donald ma nic niewartych doradców lub ich nie słucha.
  Za te słowa kaczorze Donaldzie ofiaro losu od malowania kominów zielona wyspa może stać się pustynią.
  ~basta /2012-07-30 23:40
 • HARPAA
  PROJEKT HARPAA
  ~r8powi /2012-07-30 23:18
 • Winny TUSEK i jego banda
  od chwili jego rzadów zaczęło sie zimą stulecia, potem powódź i kataklizmy , niech go wreszcie trafi szlag i wszystko wróci do normy
  ~zen /2012-07-30 22:52
 • Owijanie w bawełnę
  Wypowiedź klimatologa była bardzo łagodna i owijała w bawełnę fakty, podobnie jak robią to media. Efekt cieplarniany jest zawsze rozmiękczany przez rzekomą niepewność naukowców, wątpliwość trafności badań, problematyczność obserwacji, spór wśród autorytetów itd. Wszystko to bzdura. Efekt cieplarniany z winy człowieka jest pewny, pewne jest, że coraz bardziej ekstremalne zjawiska powodowe są tego skutkiem. Całe poważne środowisko naukowe jest tego pewne. Wątpliwości sieją tylko świry albo think-tanki wynajęte przez koncerny paliwowe.W tym roku ilość CO2 na razie okresowo jeszcze, ale przekroczyła 400 jednostek. To już są warunki innej planety, nie Ziemi, jaką znamy.
  ~h4r4d4 /2012-07-30 22:12
 • winny człowiek?
  hm, to już nawet wiem który. Ten co zawsze i za wszystko w Polsce odpowiada :)
  ~rem /2012-07-30 21:36
 • Wszystko mówi BIBLIA. Już tysiące lat temu został zapowiedziany koniec
  3 A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do niego na osobności uczniowie, mówiąc: „Powiedz nam: Kiedy to nastąpi i co będzie znakiem twojej obecności oraz zakończenia systemu rzeczy?”
  4 A Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: „Baczcie, żeby was nikt nie wprowadził w błąd; 5 bo wielu przyjdzie, powołując się na moje imię i mówiąc: ‚Ja jestem Chrystusem’; i w błąd wprowadzą wielu. 6 Będziecie słyszeć o wojnach, a także wieści wojenne; baczcie, żebyście się nie przerazili. Bo to musi nastąpić, ale to jeszcze nie koniec.
  7 „Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim. 8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
  9 „Wtedy ludzie będą was wydawać na ucisk i będą was zabijać, i ze względu na moje imię będziecie przedmiotem nienawiści wszystkich narodów. 10 Wtedy też wielu się zgorszy i jedni drugich będą zdradzać, i będą jedni drugich nienawidzić. 11 I powstanie wielu fałszywych proroków, i wielu wprowadzą w błąd; 12 a z powodu wzrostu bezprawia miłość większości oziębnie. 13 Ale kto wytrwa do końca, ten zostanie wybawiony. 14 I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec.
  ~fun /2012-07-30 21:28
 • zmiana biegunów silne wybuchy na sloncu....to jest kara
  Typowe gadanie bzdurne zeby uspokoic ludzi wy nie mozecie przewidziec pogody na jutro a co dopiero trabe powietrzna.Kazdy chyba widzi ze dzieje sie cos niedobrego z nasza kula ziemska obudzcie sie....
  ~Daro /2012-07-30 20:08
 • Hmm...
  Całe szczęście, że żarówki nie emitują ciepła do atmosfery, bo ktoś mógłby pomyśleć, że Polska powoduje ocieplenie klimatu poprzez nakaz jeżdżenia na światłach przez cały rok. Na szczęście, jak to możemy zauważyć np. w lodówkach i klimatyzatorach ciepło jest zamieniane na zimno, więc im więcej żarówek zapalonych, tym chłodniej. A więc wymieńmy wszystkie żarówki na "setki" i zapalmy wszystkie światła. Będzie wtedy bardzo chłodno.
  ~Zarowecka /2012-07-30 19:54
 • Może nadchodzi ocieplenie,a może ochłodzenie.
  Moim zdaniem na pewno mamy wpływ na zmianę klimatu - tak samo jak wszystkie inne żywe organizmy mieszkające na naszej planecie. Wątpię natomiast w to czy jestesmy w stanie zatrzymać lub spowolnić te procesy klimatyczne.

  Mimo wszystko jestem jak najbardziej za tym aby dbać o środowisko naturalne naszej planety - na tyle ile możemy, choćby po to by móc pooddychać czystym powietrzem, pospacerować po czystych lasach i kąpać się w czystych wodach. I po to by mogły tak żyć kolejne pokolenia.
  ~ulka /2012-07-30 19:44
 • trafnosc stwierdzenia
  bardzo trafna uwaga owszem winny temu jest człowiek...czyli samolociki...i zwiazane z tym rzeczy jak rowniez pewne urzadzenia...depopulacja postepuje..i bedzie coraz gorzej
  ~Robert /2012-07-30 19:40
 • CHEMITRAILS
  Dlaczego nikt o tym nie mówi głośno? Wystarczy w serwisie YOUTUBE lub po prostu w GOOGLE wpisać hasło CHEMITRAILS. To musi mieć wpływ na pogodę...
  ~onlyyou14 /2012-07-30 19:35
 • jzl
  aktualna mapa pogodowa świadzy o pseudo synoptykach z tvn meteo
  ~jzl /2012-07-30 19:09
 • jzl
  ludzie zlikwidujcie ten tzw portal pogodowy już mam dosyć oglądania popielarskiej o modzie czy zubilewicza komentującego aktualne warunki pogodowe w danej miejscowości chyba każdy z nas to potrafi ludzie naprawdę przestali was oglądać chyba przynosicie ogromne straty opowiadając te baje
  ~jzl /2012-07-30 19:00
 • NIE
  NIE MA OCIEPLENIA KLIMATU LUDZIE ZROZUMCIE TO TO BAJKI O OCIEPLANIU CZYTALEM O TYM BARDZO DUZO
  ~TLEN /2012-07-30 18:36
 • Ocieplenie?
  W najnowszej historii ziemi znamy na półkuli północnej trzy epoki lodowcowe a więc i trzy interglacjały czyli ocieplenia. Coś mi się widzi, że ekolodzy walczący z ociepleniem usiłują zakłócić naturalny cykl klimatyczny - czyli są antyekologami
  ~Lutek /2012-07-30 18:28
 • Konia kują,
  żaba łapę podsuwa...
  ~Anarchol68 /2012-07-30 18:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...