Informacje
 • "Burza piaskowa na drodze".
  Silny wiatr i ostrzeżenia IMGW

  23-04-2019 13:10 Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Są dwa powody powstawania burz pyłowych Foto: Olkoś/Kontakt 24 | Video: TVN24

  W Polsce wieje porywisty wiatr. Na Kasprowym Wierchu osiągał prędkość 108 kilometrów na godzinę. W kilku miejscach kłęby piachu i pyłu skutecznie ograniczały widzialność, przypominając burze piaskowe. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

  We wtorek najsilniejsze porywy odnotowano na Kasprowym Wierchu, wiało tam z prędkością 108 kilometrów na godzinę, w Ustce - 79 km/h. W Toruniu, Bydgoszczy, Płocku i Warszawie wiatr w porywach rozpędził się do 76 km/h.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie "burzy piaskowej" na drodze krajowej nr 7. Widać na nim, jak silny wiatr wzbił w powietrze piach i pył, widzialność była ograniczona.

  - Brak opadów deszczu w ostatnim czasie spowodował, że gleba jest wysuszona - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski. - Na terenach otwartych porywisty wiatr może wzbić w górę drobne frakcje piasku i pyłu - dodał.

  Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie we wtorek do Polski napłynie również pył znad Sahary.

  Jeżeli udało Ci się uchwycić to zjawisko, wyślij nagranie lub zdjęcia na Kontakt 24.  Przewrócone drzewo

  Przed południem wiatr przewrócił drzewo, które zatarasowało w Starym Polu (woj. pomorskie) jeden z pasów ruchu drogi krajowej nr 22. Do czasu usunięcia przeszkody wprowadzono ruch wahadłowy. Pierwotnie szacowano, że prace przy usuwaniu wiatrołomu mogą potrwać nawet do godziny 13, strażakom udało się je jednak przeprowadzić szybciej.

  >>> CZYTAJ TEŻ O INTERWENCJACH W WARSZAWIE

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach:

  - zachodniopomorskim, we wszystkich powiatach, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o prędkości 35-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h z południowego wschodu i wschodu. Alert obowiązywać będzie do godziny 21;

  - pomorskim, we wszystkich powiatach, synoptycy prognozują silny, południowo-wschodni wiatr wiejący ze średnią prędkością od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h;

  kujawsko-pomorskim, we wszystkich powiatach, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego,  południowo-wschodniego wiatru o średniej prędkości 30-45 km/h, w porywach do 85 km/h;

  warmińsko-mazurskim, we wszystkich powiatach poza: gołdapskim, węgorzewskim, kętrzyńskim, giżyckim, oleckim, ełckim, piskim, mrągowskim, synoptycy prognozują silny wiatr wiejący z prędkością 25-40 km/h, w porywach od 65 km/h do 80 km/h z południowego wschodu;

  - mazowieckim, we wszystkich powiatach poza: grójeckim, kozienickim, białobrzeskim, przysuskim, radomskim, zwoleńskim, lipskim, Radom, szydłowieckim. Przewiduje się silny wiatr wiejący z prędkością 35-45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego wschodu;

  lubelskim, we wszystkich powiatach poza: opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim. Wiatr może wiać tam z prędkością 35-45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego wschodu.

  Ostrzeżenia obowiązują do godziny 21.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...