Informacje
 • Burza nad Warszawą. Samolot zawrócił po uderzeniu pioruna

  22-01-2020 18:34 Wyładowania zimą nie zdarzają się często
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Greg Hewgill | Video: tvnmeteo.pl

  W środę po południu nad Warszawą zagrzmiało. Jak przekazał rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT, w bardzo bliskiej odległości od samolotu lecącego z Warszawy do Amsterdamu doszło do wyładowania atmosferycznego. Maszyna zawróciła na lotnisko. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o samolocie LOT-u lecącym z Warszawy do Amsterdamu, który zawrócił krótko po starcie na Lotnisko Chopina. Maszyna wyleciała tuż przed godziną 17. Zdarzenie potwierdził Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

  - Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT o numerze rejsu LO267 lecący z Warszawy do Amsterdamu zawrócił krótko po starcie, ponieważ w bardzo bliskiej odległości od maszyny nastąpiło wyładowanie atmosferyczne - powiedział rzecznik.

  Jak przekazał, każdy samolot LOT-u wyposażony jest w układy antygromowe chroniące systemy pokładowe. - Maszyna nie ucierpiała, jednak ze względu na wysokie standardy bezpieczeństwa LOT-u kapitan statku zdecydował o zawróceniu maszyny celem przeprowadzenia weryfikacji i dodatkowego przeglądu - dodał.

  - Dopiero po nim będzie możliwe stwierdzenie, czy w samolot uderzył piorun. 126 pasażerów było pod opieką siedmiu członków załogi - przekazał Czernicki. Dodał, że samolot bezpiecznie wylądował w Warszawie, a pasażerom zostaną zaproponowane połączenia alternatywne. Są pod opieką pracowników LOT-u.

  Niecodzienne zjawisko w styczniu

  Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, nad Polską w środę przechodził chłodny front atmosferyczny. Na nim właśnie pojawiła się burza, która o tej porze roku jest rzadkością. Wyładowania pojawiają się przede wszystkim w strefach za chłodnym frontem atmosferycznym. Istotna jest również duża różnica ciśnienia w niżu. Podczas chłodnej pory roku zjawiska te pojawiają się zazwyczaj pojedynczo.

  Po godzinie 17 nad Warszawą zarejestrowano kilka wyładowań atmosferycznych. Prędkość porywów wiatru sięgnęła wtedy 54 kilometrów na godzinę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wyładowanie nad Powsinem
  wczoraj jadąc ul. Ruczaj w kierunku ul. Rosochata, około 17:45, wielki błysk na niebie i odchodzące światła samolotu
  ~WIMA71 /2020-01-23 10:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...