Informacje
 • Bocian Florentino już przyleciał. Czeka na Ferminę

  08-04-2021 07:43 Losy bocianiej pary
  Bocian Florentino czeka w gnieździe na samicę Foto: Lasy Państwowe | Video: Facebook/RDLP w Łodzi

  Florentino, czyli bocian czarny przyleciał już do Polski i czeka na swoją partnerkę w gnieździe na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Kiedy przybędzie Fermina i jakie będą ich dalsze losy? Życie ptaków można śledzić na żywo w internecie.

  Samiec Florentino przyleciał do Polski i pojawił się w gnieździe 3 kwietnia - informują Lasy Państwowe. Bocian, który jest znany internautom od ubiegłego roku, teraz oczekuje na samicę Ferminę. Ptaki nazwano tak na prośbę internautów. Ich imiona nawiązują do bohaterów książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza.

  Bociany czarne (Ciconia nigra) to nieliczni mieszkańcy polskich lasów, które prowadzą skryty tryb życia. W 1966 roku ich liczebność całkowitą w naszym kraju szacowano na 500-530 par lęgowych. W latach 1981-1982 naliczono 800-900 par. Jak piszą LP, dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody ocalono i stworzono im odpowiednie warunki gniazdowania.

  Według obecnych szacunków w Polsce jest 1400-1600 par tego gatunku bociana. 90 procent populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski leży w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie, a w kraju gniazduje blisko 25 proc. jego populacji w granicach Unii Europejskiej.

  Losy bocianiej pary na żywo

  Lasy Państwowe prowadzą w internecie transmisję, dzięki której na żywo można podglądać bociany. Jak wyjaśniają, to projekt edukacyjny o nazwie "Bociany Czarne Online", który ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku".

  Pierwszy etap projektu zakłada transmisję z gniazda na terenie łódzkiej dyrekcji LP od momentu przylotu dorosłej bocianiej pary do wylotu młodych, drugi zaś to obserwacja dalszych losów bocianów dzięki nadajnikom GPS.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...