Informacje
 • Barszcz Sosnowskiego latem szczególnie niebezpieczny

  21-06-2017 18:33 Dlaczego jest groźny dla zdrowia?

  Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia

  TVN24

  Barszcz Sosnowskiego to groźna dla ludzi roślina. Jest ona niebezpieczna szczególnie dla alergików. Sprawdź, jakie objawy wywołuje i jak ją rozpoznać.

  Barszcz Sosnowskiego to popularna roślina, która rośnie w wielu miejscach, szczególnie we wschodniej części Polski. Jest to roślina pastewna, która była uprawiana jako pokarm dla bydła. Jest jednak bardzo niebezpieczna dla człowieka.

  Przybyła do Polski z Rosji i rozsiała się po wielu regionach kraju. Jak tłumaczył lekarz Eryk Matuszkiewicz, jest ona bardzo niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla alergików.

  Objawy mogą być bardzo różne. Na skórze mogą pojawić się podrażnienia, miejscowe zaczerwienienia, pęcherze. U osób wrażliwych może się pojawić nawet wstrząs anafilaktyczny. Jest to rodzaj nagłej i ciężkiej reakcji alergicznej, która może być nawet przyczyną zgonu.

  Jeśli przebywamy w pobliżu rośliny, ale nie będziemy jej dotykać, reakcje będą słabsze. Może być to na przykład kaszel, łzawienie oczu, czy podrażnienia skóry.

  Dlaczego latem ta roślina jest szczególnie niebezpieczna?

  - Lato jest okresem wegetacji tej rośliny, kiedy ona rzeczywiście dojrzewa, kiedy kwitnie - tłumaczył lekarz.

  Dlatego właśnie w tym okresie zagrożenie dla ludzi jest największe. Objawy głównie są skórne, w miejscu dotknięcia rośliny może pojawić się rumień, pęcherze, skóra może swędzieć. Jeżeli takie objawy zajmą powyżej 50 procent powierzchni ciała, może to grozić wstrząsem anafilaktycznym. Wiąże się on ze spadkiem ciśnienia, zaburzeniami świadomości i bezpośrednim zagrożeniem życia.

  Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

  Ta roślina ma duże liście, jest bardzo wysoka, może osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Łodyga jest gruba i twarda, może mieć nawet 10 centymetrów średnicy. Kwiatostan to duży baldach z drobnymi białymi płatkami.

  Jak sobie radzić z objawami?

  - Na początek być może wystarczą dostępne leki przeciwalergiczne - powiedział Matuszkiewicz.

  Można wziąć na przykład wapno lub inne przeciwalergiczne leki dostępne w aptece bez recepty. Jeśli objawy będą nasilone, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Dotyk, a nawet przebywanie w okolicy tej rośliny jest dla ludzi niebezpieczne.

  Objawy u osób wrażliwych mogą pojawić się nawet po kilku minutach. Objawy jednak dotyczą wszystkich, ponieważ roślina ma bardzo silne właściwości drażniące. Najczęściej wywołuje podrażnienia na skórze.

  Zobacz całą rozmowę z lekarzem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kleszcz
  Ja aż do zaeszłego roku nie wiedziałam, że taka roślina nawet istnieje! W mediach jednak się głośno na ten temat zrobiło więc na szczęście już jestem w stanie go mniej więcej rozpoznać. Ja miałam też inny problem po powrocie z wycieczki rowerowej w lesie. Złapałam kleszcza, co też jest niebezpieczne, bo można się zarazić boreliozą albo kleszczowym zapaleniem mózgu. Wprawdzie było już późno jak się zorientowałam, ale podjechałam na izbę przyjęć w certusie (pzń) i mi od ręki go wyciągnęli. Bałam się trochę sama to robić. Słyszałam, że trzeba go całkowicie wyciągnąć, bo jak się zostawi łepek to on i tak nadal się żywi nasza krwia:/
  ~klara /2017-07-12 12:58
 • Barszcz
  Barszcz Sosnowskiego jest też w Kościanie. Ale nie walczy się z nim. Brak pieniędzy. I kto ma się tym zająć?
  ~Wit /2017-06-23 12:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...