Informacje
 • Bałtyk wyrzucił na brzeg martwe foki

  03-06-2017 21:01 Nie wiadomo dlaczego giną

  Bałtyk wyrzuca na brzeg ciała martwych fok

  e-kg.pl

  - To foki zwykle, w dobrym stanie zdrowotnym, dobrze odżywione - wyjaśniała doktor Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

  W czwartek spacerowicze na plaży zachodniej w Kołobrzegu dostrzegli martwą fokę. Ciało zabezpieczono i przewieziono do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W ciągu dwóch ostatnich dni fale wyrzuciły na polski brzeg kilkanaście martwych zwierząt.

  Zdrowe i odżywione

  Doktor Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, poinformowała w sobotę PAP, że w ciągu dwóch ostatnich dni do Stacji trafiły ciała dziesięciu martwych fok. Z powodu stanu rozkładu zwierząt ciał kilku z nich nie przywieziono.

  - Po oględzinach, po dokonanych pomiarach zostały poddane utylizacji na miejscu- dodała. Większość informacji o tych ssakach pochodziło z zachodniego wybrzeża.

  - To foki zwykle w dobrym stanie zdrowotnym, dobrze odżywione, więc nie ma powodu, żeby padły z jakiś innych przyczyn niż działalność człowieka- wyjaśniała Pawliczka.

  Okres wychowawczy

  Foki szare w Bałtyku obecnie wychowują młode.

  - Są jak dzieci - nie czują zagrożenia, nie czują niebezpieczeństwa- powiedziała Pawliczka. W dużej mierze chodzi o sieci rybackie, które mogą stanowić dla nich pewnego rodzaju zabawkę, ale także pułapkę.

  - Może za wcześnie urywają się od mamy, może tracą matki z jakiegoś powodu- dodała. Do stacji na rehabilitację trafiło w tym roku wiele maluchów.

  Tegoroczne wyrzucenie na brzeg tak wielu zwierząt spowodowane jest przez silne wiatry o sprzyjającym kierunku. Niepokojąca jest liczba martwych fok. Nieznana jest również przyczyna śmiertelności.

  - Wiemy tylko o tych, których ciała są wyrzucane na polski brzeg - poinformowała Pawliczka.

  Na polskim Wybrzeżu sytuację monitorują Błękitne Patrole WWF

  - W innych państwach, w innych rejonach Bałtyku nie ma takiego monitoringu i skala śmiertelności nie jest znana- dodała.

  Niewielka liczebność

  Foka szara to jeden z trzech gatunków fok żyjących w Bałtyku. Obecnie rzadko pojawia się w polskich wodach. Jeszcze pod koniec XIX wieku liczebność ich populacji na odcinku Pomorza Gdańskiego i Prus Wschodnich była szacowana na około 1000 osobników. Była uznawana za szkodnika, więc szybko została wytępiona.

  Ekolodzy uważają, że istnieje szansa na to, że foka szara powróci na polskie plaże. Będzie to jednak zależało w dużej mierze od ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...