Informacje
 • Auto na wodór z Lublina. Litr paliwa za 4 zł?

  16-05-2012 06:55 Ekologiczny samochód dziełem naukowców z Politechniki Lubelskiej

  Samochód napędzany w 100 proc. wodorem

  PAP/Wojciech Pacewicz

  Jest szansa, że benzynę zastąpimy wodorem. Niepotrzebna będzie zmiana silnika, wystarczy przerobić instalację. Będzie ekologicznie i o jedną trzecią taniej niż na benzynie. Auto zasilone wodorem zaprezentowali naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Zobacz galerię zdjęć i nagranie "Teleserwisu" TVN24.

  - Zastosowaliśmy spalanie czystego wodoru, paliwa, którego efektem spalania jest para wodna - powiedział prof. Mirosław Wendeker z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, kierujący zespołem, który od wielu lat prowadzi badania nad zasilaniem wodorem silników samochodowych.

  Osobówka na wodór

  Prace nad instalacją trwały dwa lata. Naukowcy zamontowali ją w samochodzie osobowym marki opel corsa wyposażonym w czterocylindrowy silnik z wielopunktowym wtryskiem paliwa, o zapłonie iskrowym i o pojemności 1364 cm sześciennych.

  Prof. Wendeker podkreślił, że prace nad zastosowaniem wodoru jako paliwa samochodowego prowadzone są od wielu lat m.in. w koncernach samochodowych, jednak w większości dotyczą one modyfikowania silników pojazdów lub całkowicie nowej ich konstrukcji. - Wodór ma zdolności wybuchowe i próba spalenia go w zwykłym silniku kończy się jego zniszczeniem- tłumaczył.

  Na benzynę i wodór jednocześnie

  Instalacja wykonana przez lubelskich naukowców jest systemem, który można zastosować przy dowolnym silniku o zapłonie iskrowym. Zasada jej działania jest analogiczna z instalacją sprężonego gazu ziemnego.

  - Nie musieliśmy robić specjalnego silnika pro-wodorowego. Samochód ten nie traci zdolności jazdy na zwykłym paliwie. Może jeździć na oryginalnej benzynie i może też być zasilany wodorem - powiedział prof. Wendeker.

  Jego zdaniem koszt takiej instalacji w samochodzie byłby porównywalny z kosztem instalacji gazowej. - Jeśli powstanie infrastruktura tankowania wodoru, to ludzie szybko się do tego przekonają. Jeżeli takiej infrastruktury nie będzie, to sprawa zakończy się kolejnymi osiągnięciami naukowymi - zaznaczył.

  Liczy się ekologia

  Popularność i opłacalność takich rozwiązań - według Wendekera - zależy od kosztów produkcji wodoru, do której potrzebny jest prąd elektryczny. - Chodzi o to, jak tani będzie prąd elektryczny i czy będzie pochodził ze źródeł odnawialnych. Nie sztuka bowiem spalać węgiel, produkować prąd i potem produkować wodór, sztuka produkować wodór przy wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych - zaznaczył.

  Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali też elektrolizer, czyli elektryczny generator wodoru produkujący wodór z energii elektrycznej i wody. Trwają też prace przy budowaniu instalacji solarnej dostarczającej energię elektryczną do elektrolizera.

  Koszt jak 4 zł za litr

  Według szacunków naukowców przy zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest, aby wyprodukowanie 1 kWh prądu elektrycznego ze źródeł solarnych kosztowało ok. 30 groszy, a wtedy wodór wyprodukowany z takiego źródła mógłby kosztować około 4 zł za równoważnik 1 litra benzyny. Ta, prypomnijmy, kosztuje blisko 6 zł za litr.

  Co powie branża motoryzacyjna?

  Wendeker powiedział, że po prezentacji samochodu z instalacją zasilania pojazdu wodorem liczy na zainteresowanie ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Jego zdaniem na wdrożenie do produkcji instalacji skonstruowanej na Politechnice Lubelskiej potrzeba byłoby od dwóch do sześciu lat.

  - Miliony ludzi przystosowało już swoje samochody do spalania paliwa gazowego. Na świecie jeździ około 700 mln samochodów, jest więc pole do popisu i przezbrajania dzisiejszej floty samochodów na paliwa gazowe, zwłaszcza paliwa wodorowe - dodał prof. Wendeker.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • red
  Technologia z ubiegłego stulecia odkrywania przez baranów na nowo
  ~greg /2018-03-25 08:23
 • akcyza
  będzie 4zl a rząd wproeadzi 1,5akcyzy i będzie 5,5 :)
  ~fizio /2014-04-18 14:16
 • 4 zl
  nie tak dawno temu litr paliwakosztowal 2 zl...pózniej 3...4....5....i teraz kosztuje tyle samo co kiedys tylko placimy wyzsze podatki :(
  ~Magelan /2013-12-01 19:23
 • wodor
  powini instalowac takie instalacje
  ~gosc /2013-02-05 19:44
 • scenic a corsa
  A czym zie twoj scenic rozni od corsy moze tylko tym ze raz w tyg odwiedzasz serwis a on zawsze nią jeżdzi.A już w normalnym.miescie np Warszawa nie wjedziesz np do garazu podziemnego mając 10 litrow gazu za plecami.Jesli ochrona wyczuje twoj przekręt pozamiatane.wyjezdzasz na lawecie w trybie ekspresowym wiesz moze dlaczego
  ~waldek /2012-09-10 19:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...