Informacje
 • 73 zerwane dachy, powalone drzewa i zalania. Strażacy interweniowali 1520 razy

  30-07-2012 20:04 Siedem osób w szpitalach. Dwójka dzieci raniona przez konar

  Zabezpieczanie jednego z uszkodzonych przez burzę dachów w Laskowie

  TVN24, fot. PAP/Paweł Supernak

  Zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów, usuwanie powalonych drzew, wypompowywanie wody z zalanych piwnic - to główne zadania strażaków po niedzielnych nawałnicach. Interweniowali w sumie 1520 razy. Najwięcej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach i Mazowszu. Na skutek burz do szpitali trafiło siedem osób, a ponad trzy tysiące pozbawionych jest prądu tylko w w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

  Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, po nawałnicach, które w niedzielę przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 1520 razy.

  Zalane piwnice i ulice

  - Najtrudniejsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim - tam interweniowaliśmy 270 razy, podlaskim - 215, kujawsko-pomorskim - 153 i mazowieckim 143. W całym kraju silne wiatry uszkodziły lub zerwały 73 dachy. Najwięcej na Mazowszu - 27 - wyliczał Frątczak. Przyznał, że straty są wciąż szacowane i ich bilans może się zmienić.

  Interwencje strażaków polegały w niedzielę głównie na usuwaniu powalonych przez wiatr drzew i zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów. - W woj. kujawsko-pomorskim, w powiatach nakielskim i bydgoskim zalanych zostało w wyniku silnych opadów deszczu wiele piwnic i ulic - powiedział Frątczak.

  Dachy fruwały w powietrzu

  Aż 215 interwencji dotyczyło woj. podlaskiego. Burze i silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim, bielskim i monieckim. Potem przeszły na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał linie energetyczne.

  Uszkodzonych zostało 26 budynków, najwięcej - siedem - w powiecie siemiatyckim. Dachy fruwały tam na odległość 20 metrów. - Wyjrzałem przez okno, patrzę leży drzewo na domu - relacjonował jeden z mieszkańców Siemiatycz. Na miejsce w niedzielę wieczorem pojechał wojewoda podlaski Maciej Żywno, by ocenić sytuację. Powołano tam też Powiatowy Sztab Kryzysowy.

  Złamany konar zranił dwoje dzieci

  W Ełku złamany przez wichurę konar zranił dwoje dzieci. 9-letni chłopiec z poważnymi obrażeniami trafił do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jego siostra przebywa w szpitalu w Ełku.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

  W całym województwie na lokalnych drogach zalegają powalone drzewa. W Białymstoku ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. O sile wichury świadczą m.in. zdjęcia z okolic Ostrołęki (woj. mazowieckie), gdzie wiatr wyrwał siedem rosnących obok siebie drzew.

  3,3 tys. osób bez prądu

  Wiatr pozrywał także linie energetyczne. Wciąż około 3,3 tys. mieszkańców województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego pozostaje bez prądu po niedzielnych burzach, które przeszły nad regionem - poinformowała w poniedziałek PGE Dystrybucja S.A. Usuwanie awarii potrwa do wtorku.

  Najwięcej stacji energetycznych wyłączonych jest w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie awarie będą usuwane jeszcze we wtorek.

  Natomiast do wieczora usterki powinny zostać naprawione w okolicach Łomży, Bielska Podlaskiego i Białegostoku.

  Szkwał na jeziorach

  Na Mazowszu na skutek wichur uszkodzone zostały dachy na 27 budynkach, 16 z nich to budynki mieszkalne. Poszkodowane zostały powiaty przasnyski, siedlecki i wołomiński, w którym najbardziej ucierpiała gmina Dąbrówka, a w niej miejscowość Lasków.

  Przez mazurskie jeziora Nidzkie, Mikołajskie, Niegocin, Śniardwy, Kisajno, Dargin i Mamry przeszedł szkwał z wiatrem o sile 10 w skali Beauforta. Wywróciło się dziewięć jachtów, cztery z nich zatonęły. 30 żeglarzy ratownicy wyciągnęli z wody, jedna osoba ranna i w szoku trafiła do szpitala.

  Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego burza zaatakowała także amfiteatr w Mrągowie, w którym miał się odbyć Piknik Country. Silny wiatr powalił elementy sceny i uszkodził sprzęt, jeden z techników został ranny. Niedzielne koncerty odwołano.

  Piorun raził czterech mężczyzn

  Burze spowodowały też zniszczenia budynków w województwie lubelskim. 18 dachów zostało zerwanych lub uszkodzonych. Najbardziej ucierpiały powiaty janowski, lubelski i lubartowski. Strażacy interweniowali tam 90 razy.

  W województwie kujawsko-pomorskim wichura zerwała dachy na trzech domach oraz uszkodziła lub zniszczyła pięć budynków gospodarczych i domek letniskowy gminie Lubiewo. Strażacy podjęli 100 interwencji związanych ze skutkami burz w tym regionie. W większości chodziło o wypompowywanie wody z zalanych budynków. 

  W miejscowości Turnawiec (woj. świętokrzyskie) czterech mężczyzn zostało rażonych piorunem, gdy pracowali na polu. Poparzeni trafili do szpitala.

  CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE 24


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kompromitacja
  to woj mazowieckie a nie podlaskie
  ~mmm /2012-07-31 16:42
 • BARANOWO TO WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE !!!
  BARANOWO TO WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE !!! POWIAT OSTROŁĘKA !
  ~BARANOWIAK /2012-07-31 16:21
 • zerwany dach w gąskach
  mi zerwalo dach a w pobliskich miejscowościach kilka uszkodziło ... nie ma wody od wczoraj
  ~dj261 /2012-07-30 17:19
 • Upały ...
  I po co komu te upały prędzej czy póżniej zawsze przejdzie gwałtowa burza ... I od Czwartku kolejna masa zwrotnikowego powietrza , duszno , parno , a Sobota oraz Niedziela burzowe ... Trzeba uważać .....
  ~paula /2012-07-30 17:08
 • zalane domy w częstochowie
  w częstochowie zalało pieć domów
  ~mariusz2001 /2012-07-30 15:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...