Informacje
 • 30 mln nowych sadzonek pojawi się
  na terenie woj. lubuskiego

  07-04-2015 20:17 Prace związane z odnawianiem zasobów leśnych rozpoczynają się wczesną wiosną
  30 mln nowych sadzonek pojawi się<br />na terenie woj. lubuskiego

  Lasy Państwowe dokumentują wiosnę

  Fot: Lasy Państwowe / Żubry Online

  Około 30 mln sadzonek rodzimych drzew i krzewów leśnych posadzą w tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która obejmuje swoim zasięgiem centralną i południową część woj. lubuskiego.

  Nowe nasadzenia obejmą 3,5 tys. ha - poinformowała rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze Olga Ciemnoczołowska.

  Odnawianie zasobów leśnych

  Corocznie prace związane z odnawianiem zasobów leśnych rozpoczynają się wczesną wiosną. Trzeba je przeprowadzić w miarę szybko, przed rozpoczęciem zasadniczego okresu wegetacyjnego roślin oraz wykorzystać dużą wilgotność gleby po zimie. W tej części kraju to ważne, gdyż większość lubuskich lasów rośnie na glebach słabej jakości i ze znacznym deficytem wody.

  - Nowe nasadzenia są wykonywane na powierzchniach, gdzie usunięto dojrzały do wyrębu las. Sadzi się tam nowe pokolenie drzew leśnych. Na wybranych powierzchniach posadzone będą także sadzonki pod okapem istniejącego drzewostanu, w celu podniesienia jego produkcyjności i wzbogacenia różnorodności biologicznej - wyjaśniła Ciemnoczołowska.

  Najlepsze drzewa sosny

  W lasach Nadleśnictwa Gubin i Lubsko założono dwie wyjątkowe uprawy, na których testowane będzie potomstwo najlepszych drzew sosny, tzw. matecznych, wybranych na postawie kryteriów żywotności,

  zdrowotności, cech wzrostowych, właściwego pokroju i jakości technicznej.

  - Na tych uprawach oceniana będzie wartość genetyczna i hodowlana testowanego potomstwa. Opiekę naukową nad naszymi uprawami sprawuje Instytut Badawczy Leśnictwa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - wyjaśniła rzeczniczka.

  Zasobność lasów

  Łączna powierzchnia gruntów w zarządzie 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze to ponad 453 tys. ha, z czego lasy zajmują ponad 438 tys. ha. Zasoby drewna na pniu na koniec 2014 r. szacowano na prawie 100 mln m sześc.

  - Wraz ze wzrostem wieku lasów wzrasta też ich zasobność - jeszcze w latach 90. minionego wieku przy wieku około 50 lat zasobność wynosiła zaledwie ok. 150 m sześc. brutto/ha, obecnie oscyluje wokół 231 m sześc. brutto/ha - powiedziała Ciemnoczołowska.

  Na terenie tej dyrekcji Lasów Państwowych podstawowym gatunkiem jest sosna zajmująca 87 proc. powierzchni zalesionej. Lesistość regionu wynosi 49,7 proc. i jest najwyższa w kraju.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • akacja
  Czy nie lepiej byłoby sadzić robinię akacjową zamiast tej sosny? Ponoć dobrze rośnie na słabych glebach, przy okazji użyźniając glebę. Drewno z niej jest twarde odporne na gnicie - poszukiwane na ogrodzenia i do opału. No i miód z akacji jest wyjątkowy :-)
  ~beekeeper /2015-04-08 09:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...