Informacje
 • 268 ofiar tegorocznej zimy

  03-04-2013 15:16 Większość zmarła z wychłodzenia, jedna trzecia zatruła się czadem z piecyków
  268 ofiar tegorocznej zimy

  Warto informować odpowiednie służby o tym, że spotykamy ludzi potrzebujących pomocy

  Shutterstock

  Zimowa aura, z jaką mamy do czynienia w Polsce, zebrała śmiertelne żniwo. Jak podało MSW, z wychłodzenia zmarło jak dotąd prawie 180 osób, do tego czadem zatruło się śmiertelnie 88 osób.

  Jak podało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w całym kraju od początku zimy z powodu wychłodzenia zmarło około 180 osób. Do tego 88 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, który ulatniał się z urządzeń grzewczych. Ponieważ nie przestaje być zimowo, warto zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo.

  87 osób zamarzło w lutym

  Z uwagi na trudne warunki pogodowe, w tym intensywne opady śniegu, MSW oraz służby porządkowe cały czas apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze. Tylko w marcu br. z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 29 osób, a od początku tego roku w sumie 97 osób. Od października 2012 r. dotąd zamarzło łącznie 179 osób, czyli jak dotąd o 24 osoby więcej niż w podobnym okresie rok temu. Najtrudniejszym miesiącem tegorocznej zimy pod kątem liczby osób, które zmarły z powodu wychłodzenia, był grudzień 2012 r. kiedy to zamarzły łącznie 62 osoby. W trakcie sezonu zimowego 2011/2012 najwięcej, bo aż 87 osób, zmarło z wychłodzenia w lutym 2012 roku.

  Liczne zatrucia czadem

  Również strażacy apelują o większą przezorność w użytkowaniu urządzeń grzewczych i kominowych. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, tylko od września 2012 roku do 24 marca br. na skutek tlenku węgla zginęło 88 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali ponad 3,6 tys. zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało ponad 2 tys. 100 osób. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym, czyli od listopada 2011 r. do marca 2012 r. strażacy odnotowali 106 ofiar czadu, 1,8 tys. poszkodowanych i prawie 3,7 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

  Strażacy proszą o częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych, a także przestrzegają przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu, możemy - dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu, czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...