2015 był wyjątkowy w pogodzie. Nie brakowało rekordów i anomalii

Rekordy 2015 rokuPAP / EPA

Historyczne powodzie, rekordowe fale upałów, oddziałujące na pogodę potężne El Nino. Poznaj najważniejsze pogodowe wydarzenia 2015 roku.

Rok 2015 rozpoczęliśmy od śnieżyc - nie w Polsce, ale w Izraelu i Jordanii. W pierwszej połowie stycznia na wzgórzach Golan spadło 60 cm śniegu. W Jerozolimie zamknięto wiele dróg, nieczynne były szkoły.

W tym samym czasie zima zaatakowała także południowe Stany Zjednoczone. Opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem dotarły do Teksasu. Do marca w północno-wschodnich stanach pojawiły się cztery potężne śnieżyce. W Bostonie odnotowano opady śniegu rzędu 87 cm. Padł rekord najbardziej zaśnieżonego tygodnia w historii zim tego miasta. Z powodu złej pogody zginęło ponad 10 osób. W wielu regionach odnotowano rekordy zimna. 15 lutego w Nowym Jorku na Times Square również odnotowano zaskakująco duży wpływ wiatru na odczucie temperatury, które sięgnęło -25 st. C, co pobiło rekord z 1993 roku.

W Buffalo w lutym warstwa śniegu sięgała 280 cm, a na początku grudnia śniegu nie było jeszcze w ogóle, co tym samym było najdłuższym okresem bez pokrywy śnieżnej w tym mieście.

Wichury

W marcu nadeszły roztopy i ocieplenie. Na oceanach zaczęły powstawać huragany. Pierwszy potężny, bo o piątym stopniu w skali, uderzył w wyspy Vanuatu. Huragan Pam przyczynił się do śmierci 24 osób.

Na początku kwietnia w Europie pojawiła się wichura Niklas. Zginęło 9 osób. W Niemczech spadło nawet 20 cm białego puchu. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę.

Zaćmienie Słońca

W marcu byliśmy także świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim było zaćmienie Słońca. 20 marca około godz. 9.39 naszego czasu Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Od tego czasu polscy obserwatorzy mogli podziwiać zjawisko. Trwało ono do godz. 12.12. W Polsce Księżyc zakrył około 60 proc. tarczy słonecznej. Wyjątkiem okazała się północno-zachodnia część kraju, gdzie było to nawet 76 proc.

W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat, do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

Za nami zaćmienie Słońca
Za nami zaćmienie Słońcatvn24

Erupcje Etny

Wulkan na Sycylii wybuchł po raz pierwszy w nocy z 11 na 12 maja. Lawa wydobywała się z krateru także w nocy z 14 na 15 maja. Na wschodnich zboczach krwistoczerwone potoki ciągnęły się przez półtora kilometra. Jeden z nich dotarł do zagłębienia Valle del Bove. Wypływowi lawy towarzyszyła chmura popiołu, która poszybowała w niebo.

Etna pozostała aktywna. Sejsmolodzy w okolicy stożka notowali liczne wstrząsy. Kolejny wybuch miał miejsce w czerwcu. Erupcja nie była niebezpieczna dla ludności, ale stanowiła zagrożenie dla przelatujących w pobliżu maszyn. W związku ze wzrostem zagrożenia, na lotniskach na Sycylii ograniczono starty i lądowania samolotów.

Jednak największą aktywność Etna wykazała w grudniu. Pierwsza erupcja miała miejsce w nocy z 2 na 3 grudnia. Wulkan dymił aż do 5 grudnia, powodując liczne utrudnienia komunikacyjne. Wyjątkowa aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii. Wulkan w grudniu wybuchł jeszcze 6 i 13 grudnia.

Upał w Indiach i Europie

Pod koniec maja Indie zmagały się z nieznośnym upałem. Temperatura dochodziła do 48 st. C, a w skutek męczącej pogody zginęło ponad 2300 osób. Skwar o tej porze roku w Indiach był zapowiedzią zbliżającego się monsunu letniego, a wraz z nim obfitych opadów deszczu.

Na początku czerwca upalna pogoda pojawiła się także w Polsce. 6 czerwca na południowym zachodzie odnotowano 32 st. C. Po chwili oddechu na przełomie czerwca i lipca nad Europę nadciągnęła potężna fala upałów. 2 lipca temperatura powietrza w holenderskim mieście Maastricht wyniosła 38,2 st. C. Według NASA jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano w Holandii. Słupki rtęci w Kitzingen w Niemczech 5 lipca sięgnęły 40,3 st. C. Dwa dni później w Genewie w Szwajcarii zanotowano 38,9 st. C. Są to, zdaniem naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej, najwyższe wartości jakie zanotowano w tych krajach. Takie miasta jak Londyn, Paryż, Berlin, Kordoba, Frankfurt czy Madryt były blisko pobicia swoich rekordów temperatury.

Skwar w Ameryce, pożary w Europie

Pod koniec lipca skwar dopadł także Amerykanów. W Nowym Jorku 29 lipca odnotowano 35,5 st. C. W sierpniu rekordów temperatury doczekaliśmy się w Polsce. 7 i 8 sierpnia temperatura lokalnie na południu kraju mogła pobić obecny rekord, czyli 40,2 st. C. Było upalnie, ale nowego rekordu nie ustanowiono. Słupki rtęci w tych dniach w Warszawie i Legnicy zanotowały 38 st. C.

Po upałach pojawiły się pożary i susze. W płomieniach stanęły Murcja i Katalonia w Hiszpanii. Groźny żywioł pojawił się także w Chorwacji i w Polsce. Na początku sierpnia w połowie lasów państwowych obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pożary były spowodowane suszą. Poziom wody w rzekach nieustannie spadał. W niektórych regionach w studniach i kranach zabrakło wody. W połowie sierpnia Wisła zrobiła się rekordowo płytka. Poziom wody wynosił 51 cm.

Rekordy temperatury w Polsce
Rekordy temperatury w Polscetvn24

Sztormy na Bałtyku, pierwszy śnieg

Wraz z nastaniem jesieni pogoda się uspokoiła. Nad Polską od czasu do czasu pojawiły się silne wichury. Wiatr na Śnieżce osiągał prędkość 240 km/h. Nawałnice były związane z głębokimi niżami, które atakowały Europę od zachodu, znad Atlantyku. Groźny wiatr zatrzymał nawet przeprawy promowe między Polską a Szwecją. Na pierwszy atak zimy w Polsce czekaliśmy do początku października, kiedy biały puch pokrył nawet woj. świętokrzyskie.

Grudzień w całej Europie był wyjątkowo ciepły, a w okresie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii pojawiły się największe od 70 lat powodzie. A same święta były cieplejsze od Wielkanocy w 2015 roku.

Bolidy na niebie

W październiku na Polskim niebie można było oglądać zachwycający spektakl. Jak informuje Kontakt 24, w sieci zawrzało, a na kontaktową skrzynkę napływało wiele wiadomości o kuli ognia widzianej na niebie. Nagrania z rozbłysku analizowali eksperci, a kolejne filmy z bolidem w roli głównej wyglądały co najmniej zachwycająco.

Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebie
Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebietvn24

Trujący smog

W 2015 wraz z dużym zanieczyszczeniem powietrza, pojawił się smog. Zjawisko pojawiło się w Polsce na początku listopada. Apogeum miało miejsce 6 i 7 listopada. Niebezpiecznie zanieczyszczone były: Kraków, Wrocław, Katowice, Nowy Sącz, Zakopane i Warszawa.

Najgroźniejszy był jednak smog w Pekinie. Zanieczyszczenie było tak duże, że stężenie mikrocząsteczek o średnicy do 2,5 mikrona (PM2.5) wzrosło do ponad 600 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom tych najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza to 25 mikrogramów na metr sześcienny. 7 grudnia pierwszy raz w historii, ogłoszono w Pekinie czerwony, najwyższy alert dotyczący zanieczyszczenia powietrza.

Rekordowy smog wystąpił także we Włoszech. W grudniu w Mediolanie padały rekordy zanieczyszczenia powietrza. Według danych włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente), normy zawartości szkodliwego pyłu w powietrzu w stolicy Lombardii zostały od stycznia przekroczone 86 razy, podczas gdy według przepisów liczba takich dni w roku nie może być większa niż 35. W Turynie takich dni było w tym roku 73, a w Rzymie 49. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie, władze zdecydowały zredukować ruch uliczny. W tym celu w dni powszednie wprowadzano zakaz ruchu niektórych pojazdów.

Rok 2015 najcieplejszy

Jeśli chodzi o globalną temperaturę, w okresie styczeń-listopad 2015 tylko trzy miesiące nie były rekordowo ciepłe. Eksperci podali, że rok 2015 będzie najcieplejszy od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych. Co ciekawe - są już przesłanki świadczące o tym, że rok 2016 będzie jeszcze cieplejszy.

Podobną zależność zanotowano dla Polski. Według klasyfikacji termicznej Haliny Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prawie wszystkie miesiące w 2015 roku były cieplejsze niż zazwyczaj. W normie utrzymała się średnia temperatura w czerwcu i maju. Sierpień został oznaczony nawet jako anomalnie ciepły.

Huragany

30 listopada oficjalnie zakończył się sezon huraganów na Atlantyku oraz na wschodnim i centralnym Pacyfiku. Ten sezon był znacznie uboższy w niszczycielskie huragany na Oceanie Atlantyckim. Natomiast rekordowo dużo powstało ich na wschodnim i centralnym Oceanie Spokojnym.

Na Atlantyku w tym sezonie narodziło się 11 nazwanych burz tropikalnych, w tym cztery huragany - Danny, Fred, Joaquin i Kate. Te najsilniejsze nie zakończyły swojej drogi nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Natomiast nad ląd trafiły dwie burze tropikalne - Ana i Bill. Te kolejno uderzyły w północno-wschodnie wybrzeże Karoliny Południowej oraz w Teksas. Ana spowodowała niewielkie zniszczenia, ale przyczyniła się do śmierci jednej osoby w Karolinie Północnej. Bill natomiast przyniósł intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie w Teksasie i w Oklahomie.

Pierwszy raz od 1886 roku w październiku w Bahamy uderzył huragan czwartej kategorii. Był to Joaquin. Na wschodnim Pacyfiku utworzyło się 18 burz tropikalnych, w tym 13 huraganów. Pierwszy raz w historii danych meteorologicznych odnotowano taką liczbę huraganów w tej części świata. Część z nich była rekordowa.

Najsilniejszym huraganem na półkuli zachodniej w historii była Patricia. Wiatr osiągał prędkość dochodzącą do 322 km/h. Ciśnienie w centrum układu wynosiło rekordowo 870 hPa. Huragan Sandra natomiast był najsilniejszym huraganem na wschodnim Oceanie Spokojnym. Wiatr stale wiał z prędkością 233 km/h.

Huragan Patricia
Huragan PatriciaNASA

El Nino

Naukowcy uznają El Nino za główny czynnik odpowiedzialny za sezon huraganowy na Atlantyku i Pacyfiku w tym roku. To zjawisko wpłynęło także na wiele pogodowych anomalii w 2015 roku. O El Nino pisaliśmy przez prwie cały rok. Zaczęliśmy w marcu, kiedy się rozpoczęło. Do grudnia alarmowaliśmy o tym, że zjawisko przybiera na sile. W końcu stało się największym El Nino w historii. Według specjalistów ma ono potrwać przynajmniej do lata 2016.

Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)
Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)NASA

Autor: AD, zupi/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Sobota 20.04 zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze całej Polski będzie padać, w niektórych regionach spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Termometry wskażą od 5 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i przymrozkami. Jak wynika z prognozy zagrożeń meteorologicznych, początek weekendu może przynieść dodatkowo lokalne oblodzenia i opady śniegu.

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Gdzie jest burza? Kłębią się ciemne chmury, grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5000 osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5000 osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl