Informacje
 • Odchudzi, wyleczy trądzik, zwalczy raka?
  "Cudowny środek" pod lupą dietetyka

  30-11-2017 13:03 Mity i fakty o occie jabłkowym
  Należy zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze odchudzanie Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ Mattie Hagedorn | Video: TVN24

  Jeśli wierzyć "ludowej medycynie", wspieranej przez publikacje w poradnikowych mediach, ocet jabłkowy ma wiele dobroczynnych właściwości. Niektórzy wierzą, że to "cudowny składnik" posiłków. Ile w tym jest prawdy?

  "Sześć udowodnionych korzyści z picia octu jabłkowego", "15 sposobów, dzięki którym ocet jabłkowy sprzyja twojemu zdrowiu", "11 powodów, dla których codziennie powinno się pić ocet jabłkowy" - to tytuły tylko kilku spośród internetowych poradników, zachwalających domniemane zalety tego produktu.

  Mity i fakty na temat octu jabłkowego zebrała na portalu "The Conversation" Rosemary Stanton, australijska ekspertka do spraw żywienia i dietetyki, wykładowczyni Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

  Utrata wagi?

  Naukowe dowody na to, że ocet jabłkowy pomaga walczyć z nadwagą są słabe - twierdzi Stanton.

  Przytacza wyniki przeprowadzonego w Japonii eksperymentu, w czasie którego do niezmienionego jadłospisu kobiet i mężczyzn z nadwagą dodano dziennie dwie porcje napoju składającego się z 15 mililitrów octu jabłkowego zmieszanego z 250 ml wody. Owszem, badani tracili nieco na wadze w ciągu 12 tygodni trwania eksperymentu, ale najpóźniej w ciągu czterech kolejnych tygodni wracali do pierwotnej wagi.

  Skąd jednak ten początkowy odchudzający efekt? Pewne wytłumaczenie dają wyniki innego badania, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, które wykazało, że ocet może zmniejszać apetyt. Trzem grupom uczestników podawano do śniadania odpowiednio: smaczny napój z dodatkiem octu, mniej smaczny napój z octem lub napój bez octu. Ci spośród ochotników, którzy raczyli się octem, odczuwali lekkie mdłości.  To z oczywistych powodów zmniejszało ich apetyt, przy czym największy efekt osiągano, podając niesmaczny napój octowy.

  Korzystny wpływ na serce?

  Dobroczynny wpływ octu jabłkowego na pracę serca ma się brać przede wszystkim z rzekomej obecności pektyny, mającej zwalczać "zły" cholesterol LDL. Stenton zauważa, że pektynę zawierają raczej same jabłka, niż zrobiony z nich ocet. Wspomniane już japońskie badania nie wykazały zresztą, by w czasie 12-tygodniowego przyjmowania octu winnego poziom cholesterolu LDL u któregokolwiek z uczestników się zmienił.

  Regulacja cukru we krwi?

  Sprawa nie jest tak prosta w przypadku domniemanego wpływu octu jabłkowego na poziom cukru we krwi. Kilka badań potwierdziło, że takie zjawisko może występować. Na przykład przeprowadzony na niewielką skalę w Szwecji eksperyment z udziałem zdrowych ochotników pokazał, że dodanie octu do posiłków obniżało poziom glukozy i insuliny na przynajmniej 45 minut.

  Inny eksperyment o małej skali, przeprowadzony w Grecji z udziałem chorych na cukrzycę typu drugiego pokazał, że dodanie octu ogranicza wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłku wysoko węglowodanowego. Dotyczy to jednak tylko - stwierdzono - potraw o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak tłuczone ziemniaki. Efekt nie występuje w przypadku żywności o niższym indeksie glikemicznym, jak pełnoziarnisty chleb.

  Inne choroby?

  Nie ma też - zauważa Stanton - naukowych czy eksperymentalnych dowodów na zachwalane w poradnikach przeciwdziałanie lub leczenie w przypadku takich przypadłości jak alergie, trądzik, zapalenie stawów, czkawka czy skurcze nóg. Tym bardziej zaś - na leczenie raka. I tu sprawa jest o wiele poważniejsza, bo wiara chorego w to, że ocet jabłkowy pomoże w walce z nowotworem to marnowanie cennego czasu, jaki należałoby poświęcić na właściwą terapię.

  Strony internetowe promujące stosowanie octu jabłkowego przekonują także, że to dobre źródło licznych składników odżywczych, w tym potasu.

  Producenci podają, że w 15 mililitrach octu jest 11 miligramów potasu. Przy zalecanych dwóch dawkach dziennie okazuje się, że można uznać to źródło za nieistotne. Zalecana dzienna dawka potasu wynosi bowiem - przekonuje dietetyczka - średnio 2800 miligramów dla kobiet i 3800 miligramów dla mężczyzn. Dla przykładu: banan zawiera około 400 mg potasu.

  Nie ma też żadnego dowodu na poparcie tezy, że ocet jabłkowy wspomaga przyswajanie wapnia.

  Bezużyteczny? Nie!

  Eksperci ostrzegają ponadto: nierozcieńczony ocet może uszkodzić gardło i przełyk, a nawet rozrobiony w wodzie może niszczyć szkliwo zębów.

  Czy to więc produkt bezużyteczny? Ależ skąd. W połączeniu z dobrą oliwą tworzy znakomity sos do sałatek - kończy australijska ekspertka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....