Informacje
 • Czy gen otyłości skazuje osoby go posiadające na porażkę przy próbie odchudzania?

  28-09-2016 16:36 Naukowcy przedstawiaja najnowsze badania
  Czy gen otyłości skazuje osoby go posiadające na porażkę przy próbie odchudzania?

  Gen otyłości

  Shutterstock

  Co decyduje o naszej sylwetce? Dlaczego niektórym łatwiej zrzucić wagę? Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące słynnego genu otyłości.

  FTO (Fat Mass and Obesity Associated Gene) to odkryty w 2007 roku gen otyłości, który zwiększa szansę przytycia i jednocześnie utrudnia zrzucenie wagi.

  Choroba cywilizacyjna

  Powszechna otyłość ma zapewne związek ze zmianą stylu życia i sposobu odżywiania. Jednak pojawiły się przesłanki za istnieniem genu otyłości, utrudniającego utrzymanie szczupłej sylwetki.

  W 1980 roku w Wielkiej Brytanii na otyłość cierpiało około 7 procent dorosłej części populacji. Obecnie liczba ta wzrosła czterokrotnie. Brytyjczycy zaliczają się do grupy najbardziej otyłych mieszkańców Europy. Jednak pierwsze miejsce na arenie światowej zajmuje Polinezja w archipelagu Tonga. Ponad połowa dorosłych w tym rejonie jest otyła.

  Wiele zależy od współczesnego stylu życia: siedzący tryb pracy, zmotoryzowanie, windy, ruchome schody. To wszystko sprawia, że współcześni ludzie prawie w ogóle się nie ruszają, przez co spalają bardzo mało energii. Do tego dochodzi bardzo tania i ogólnie dostępna żywność obciążona dużym ładunkiem energetycznym. Nasz organizm ma również zdolności do magazynowania tłuszczu w specjalnych komórkach w okresach niedoboru żywności lub głodu.

  Jednak dlaczego nie wszyscy są otyli, skoro współczesny świat zapewnia nam takie warunki życia? Czy niektórzy z nas są zaprogramowani genetycznie do przybierania na wadze?

  Wszystko przez geny?

  Ostatnie badania, które porównywały genomy setek tysięcy ludzi szczupłych i otyłych, pozwoliły zidentyfikować ponad 90 genów związanych z otłuszczeniem ciała. Gen z największą mocą to wspomniany FTO, czyli gen otyłości, który jest dziedziczny.

  Ludzie otyli żyją krócej i są bardziej narażeni na różnego rodzaju problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, rak jelita grubego, czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Rządy niektórych państw walczą przede wszystkim z otyłością i jej skutkami u dzieci. Znalezienie efektywnej drogi na ułatwienie ludziom schudnięcia staje się coraz większym priorytetem.

  Eksperyment dający nadzieję

  Przeprowadzono eksperyment sprawdzający, czy osoby z genem FTO rzeczywiście mają większy problem ze zrzuceniem wagi, niż osoby pozbawione tego genu. Naukowcy z Europy i Ameryki Północnej połączyli siły, otrzymując dane ponad 9500 osób z genem FTO, które wzięły udział w badaniach stosując dietę, aktywność fizyczną i leki w celu stracenia wagi. Osoby te podjęły się wysokiej jakości kontrolowanym próbom odchudzania.

  Naukowcy z zaskoczeniem okryli, że posiadanie genu FTO nie miało żadnego wpływu na proces chudnięcia. Próby odchudzania były równie skuteczne u osób z ryzykiem tego genu, jak u każdej innej. Badania te są uniwersalne - potwierdzają tezę zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u osób starszych i młodszych, a także sprawdzają się w przypadku rasy kaukaskiej, jak i czarnych Amerykanów.

  Wszystko w naszych rękach

  Wyniki badań to ważna informacja dla osób próbujących stracić na wadze. Dają wiarę w to, że niezależnie od posiadania genu otyłości, dzięki diecie, ćwiczeniom i terapii lekowej można z powodzeniem zrzucić zbędne kilogramy. Na poziomie społecznym badania te udowadniają także pilną potrzebę zmiany warunków życia, które powodują otyłość. Konieczne jest wprowadzenie zdrowszego sposobu odżywiania i większej aktywności fizycznej, które powinny stać się normą dla każdego człowieka. Owszem, genetyka również ma wpływ na wagę ciała, ale nie narzuca ludziom, jak mają żyć.

  Zobacz, w jaki sposób najskuteczniej schudnąć.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • rzad
  ha ha ludzie otyli nie zauwarzaja problemu ,wrecz przeciwnie ciesza sie z ladnej sylwetki..ochyda,,,,,,
  ~olaf /2016-09-29 15:24
 • re:
  zlikwidować dopłaty do rolnictwa, żądamy cen rynkowych żywności i otwarcia konkurencji dla krajów Afryki !
  precz z unią /2016-09-28 17:34
 • Rząd próbwał zakazać w sklepikach szkolnych slodyczy
  To wielka awantura, bo muszą zrec czekolasy, batony, chipsy. Panstwo zarabia na dzieciach i sprawia ze tyją jak hipopotamy.
  ~Paw38 /2016-09-28 17:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...