Informacje
 • Bardzo droga i śmiertelnie niebezpieczna.
  Szerzy się "epidemia bezczynności"

  24-08-2017 18:33 Władze zmieniły strategię. Czy to zadziała?

  Jak dostosować trening do swojego trybu życia?

  Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Martin Mutch; Film: TVN24

  Wielka Brytania pozostaje w kleszczach "epidemii bezczynności". Niemal połowę dorosłych Brytyjczyków przerasta nawet niecały kwadrans przyspieszonego chodu dziennie.

  Badacze zdrowia publicznego są zdania, że 45 procent osób powyżej 16 roku życia nie jest w stanie zmusić się nawet do 10-minutowej przebieżki. Władze Urzędu Zdrowia Publicznego Anglii (PHE) najbardziej martwią się o ponad 6 milionów osób w wieku od 40 do 60 lat, które unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej, bo nie znajdują dla niej miejsca w swoim napiętym harmonogramie.

  Ciało jak świątynia

  W ramach sporej zmiany podejścia względem tej szczególnie narażonej grupy, naukowcy postanowili po prostu postawić poprzeczkę niżej. Zamiast - jak dotąd - straszyć opieszałych rygorem 150 minut ćwiczeń tygodniowo, teraz zalecają jedynie krótki spacer każdego dnia.

  Statystyka jest nieubłagana: obywatele Wielkiej Brytanii są o jedną piątą mniej aktywni niż w latach 60-tych, a przeciętny Brytyjczyk pokonuje rocznie o 24 kilometry mniej niż zaledwie dwadzieścia lat wcześniej. A przecież tym, którzy spędzą swój beztroski żywot na kanapie, zagraża cukrzyca, choroby serca oraz rak.

  - Epidemia bezczynności wśród osób dorosłych odpowiada za co szósty zgon Brytyjczyka, a naszą służbę zdrowia kosztuje - rokrocznie - aż 900 milionów funtów - stwierdził rzecznik PHE.

  Jak dotąd, publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii zalecała ludziom przynajmniej dwie i pół godziny aktywności fizycznej tygodniowo - przy czym za "aktywnością" kryła się też jazda rowerem czy ogrodnictwo.

  Rutyna czy obowiązek?

  Władze zdały sobie jednak sprawę z tego, że cel ten przerasta wielu obywateli i ograniczyły się do przystępnych dziesięciu minut spaceru dziennie. Prędkość spacerowicza nie musi przekraczać 5 kilometrów na godzinę - to wystarczy, by temperatura ciała wzrosła, a serce zabiło szybciej. Według amerykańskich badań taki spacer zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 15 procent.

  Dr Jenny Harris, która należy do zarządu PHE, bez ogródek mówi, że wysiłek jest kluczowy dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

  - Zdaję sobie sprawę z tego, że na liście codziennych priorytetów aktywność fizyczna znajduje się na szarym końcu - stwierdziła. - A przecież wystarczy, że przejdziemy się do sklepu, i samo to wystarczy, by przeżyć kilka lat więcej - zapewnia.

  Nowa kampania jest skierowana przede wszystkim do osób w średnim wieku, które są szczególnie narażone na choroby serca i rzadko znajdują wolną chwilę w ciągu dnia.

  Statystyka pęka w szwach

  Według najnowszych statystyk, 41 procent z 15,3 milionów Anglików pomiędzy 40 a 60 rokiem życia unika najlżejszego nawet wysiłku. Co gorsza, ta plaga dopadła też młodsze pokolenia. Aż 42 procent spośród dwudziesto- i trzydziestolatków nie znajduje czasu nawet na krótką przechadzkę.

  Władze liczą na to, że ci, którzy wprowadzą rutynę codziennego spaceru do swojego grafiku, z większym prawdopodobieństwem podejmą też inne aktywności.

  Dr Justin Varney z PHE informuje:

  - Taki spacer to właściwie przyspieszony chód osoby spóźnionej, która jednak nie chce zanadto się zmęczyć. Poprawia rytm serca i lekko podwyższa temperaturę ciała - opisuje.

  Naukowcy są coraz bardziej zmartwieni stylem życia Brytyjczyków. Aż 67 procent dorosłych mężczyzn i 57 procent dorosłych kobiet w wielkiej Brytanii ma nadwagę. Co więcej, aż 24 procent dorosłych Brytyjczyków - 12 milionów osób - cierpi na otyłość. Jeszcze w roku 1980 procent ten był o jedną trzecią niższy.

  Cel: spal

  Profesor Naveed Sattar z Uniwersytetu w Oksfordzie specjalizuje się w medycynie metabolicznej:

  - Istnieje szereg dowodów na to, że taki pospieszny spacer znacząco poprawia stan zdrowia fizycznego i psychicznego, pozwala walczyć z nadwagą, a do tego nie kosztuje zupełnie nic - zapewnia. - Im prostsze jest zadanie, tym więcej osób się go podejmie. Tak już jest z troską o własne zdrowie - stwierdza.

  PHE wypuściło nową aplikację - Active 10 - która pomoże Brytyjczykom przyzwyczaić się do codziennych przechadzek.

  Czy zdrowy styl życia może przerodzić się w obsesję?


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W Polsce tez nie jest lepiej.
  Widzialem jak rodzina wyjezdzala do kosciola i zaraz powyjezdzie zaparkowali samochod na ulicy, bo tak miieli blisko do kosciola. No ale pokazali,ze przyjechali samochodem :)
  jethro /2017-08-25 11:23
 • Wywalą Polaków - wezmą się do roboty sami ;)
  i problem się rozwiąże :D
  ~Kasia /2017-08-25 09:38
 • 200 m
  Znam takich co do sklepu mają dwieście metrów i nie przespaceruje się taki, tylko furę odpala.
  szaszapek /2017-08-24 19:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...