Informacje
 • "Znaleźliśmy wodę". Odkrycie na odległej super-Ziemi

  12-09-2019 11:50 Dotarcie tam "to wciąż science fiction"
  Na planecie spoza Układu Słonecznego wykryto parę wodną Foto: ESA/Hubble, M. Kornmesser | Video: NASA

  Brytyjscy naukowcy odkryli wodę na planecie spoza Układu Słonecznego. Na oddalonej od nas o 110 lat świetlnych super-Ziemi, nazwanej K2-18 b, w atmosferze znajduje się para wodna. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce, w którym moglibyśmy żyć.

  W atmosferze odległej od nas o 110 lat świetlnych egzoplanety (czyli planety pozasłonecznej), nazwanej K2-18 b, występuje para wodna - poinformowali w środę naukowcy z londyńskiego Centrum Kosmicznych Danych Egzochemicznych (CSED), referując wyniki badań spektroskopowych w czasopiśmie naukowym "Nature Astronomy".

  Pierwsze takie odkrycie

  Jest to pierwsze takie odkrycie w przypadku egzoplanety, której warunki termiczne pozwalają na utrzymywanie się na niej wody w stanie ciekłym, niezbędnej dla funkcjonowania ewentualnego życia biologicznego.

  - Znaleźliśmy wodę - powiedział astrofizyk University College London (UCL) Ingo Waldmann.

  To pierwszy raz, kiedy naukowcy znaleźli wodę w atmosferze jednej z super-Ziem - planet o rozmiarach podobnych do planet Układu Słonecznego ułożonych od Ziemi po Neptuna.

  Rok w 33 dni

  K2-18 b okrąża położoną w konstelacji Lwa gwiazdę K2-18 o typie tak zwanego czerwonego karła, znacznie mniejszego i chłodniejszego niż Słońce. Egzoplanetę tę zaobserwowano po raz pierwszy w 2015 roku dzięki należącemu do NASA kosmicznemu teleskopowi Kepler. Jej rozmiary i masa są odpowiednio dwukrotnie i ośmiokrotnie większe od ziemskich.

  Super-Ziemia znajduje się bardzo blisko swej gwiazdy, okrążając ją w ciągu zaledwie 33 dni. Ilość otrzymywanej przez nią energii cieplnej pozwala domniemywać, że na jej powierzchni występuje ciekła woda, tworząc być może oceany.

  Nie dotrzemy tam

  Naukowcy zastrzegają jednak, że nie jest to w żadnym razie planeta ze środowiskiem równie przyjaznym dla życia jak Ziemia - choćby w uwagi na znacznie intensywniejszy poziom odbieranego od gwiazdy K2-18 promieniowania ultrafioletowego. Angelos Tsiaras, astronom z UCL, powiedział, że zespół skupia swoją uwagę na identyfikacji egzoplanet z warunkami podobnymi do tych na Ziemi.

  - Oczywiście nie po to, by znaleźć miejsce, do którego moglibyśmy się ewakuować. To wciąż science fiction - powiedział.

  Ogromną odległość, jaka dzieli nas od K2-18 b, pokazuje czas, którego potrzebuje światło, aby dotrzeć do Ziemi. Ze Słońca to zaledwie kilka minut, a z gwiazdy egzoplanety to ponad wiek. - Więc podróżowanie tam jest dla nas niemożliwe - dodał Tsiaras.

  - Biorąc pod uwagę, że teraz nie mamy tak naprawdę innego wyjścia, jak pozostać na Ziemi, ważniejsze od szukania alternatywy jest to, aby była ona znowu wspaniała - podkreślił.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ziemia?
  Nareszcie bo trzeba sie pakowac z tej planety robi sie bardzo zle niestety.
  ~pluto /2019-09-12 16:13
 • Tam też zmienimy klimat
  I potem poszukiwania kolejnej planety, na której da się żyć :) Dobrze, że są za daleko.
  ~Nick /2019-09-12 14:52
 • Bociek?
  Trzeba pakowac sie z tej ziemi robi sie nie dobrze juz i niebezpiecznie trzeba wiac.
  ~zdrowy /2019-09-12 14:20
 • To prawie bez znaczenia
  Na razie to mamy problem z zasiedleniem Marsa. Odległość gigantyczna i przy obecnym stanie naszej techniki podróż zajmie tylko 10,000 tysięcy lat.
  Podróże kosmiczne z pewnością nie należą do silników na paliwa. Nadzieja w fizyce i zakrzywianiu czasoprzestrzeni.
  Leon775 /2019-09-12 14:05
 • Super
  Super. Możemy zanieczyszczać.
  ~Hala /2019-09-12 13:36
 • wojna o Ziemie
  Rakiety beda potrzebne nie zeby dotrzec na NOWA Ziemie, ale zeby na starej Ziemi zatrzymac migracje wewnetrzne WYMIERAJACYCH narodów.
  ~Terminator /2019-09-12 13:32
 • informacja o historii planety
  Światło potrzebowało 110 lat aby do nas dotrzeć, czyli tak było na tej planecie 110 lat temu :)
  ~Priap /2019-09-12 13:28
 • Rzeczywiście S-F
  Ludzie mają kłopoty w zaakceptowaniu migracji związanej ze zmianami klimatu z Afryki do Europy przez Morze Śródziemne, wybuchają kryzysy polityczne, emigranci giną, państwa nie chcą ich przyjmować, albo w tych które ich przyjmują dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym, religijnym bądź etnicznym a naukowcy napomykają nieśmiało o możliwości ewakuacji Ziemi ? A jakaś "szalupa" w ogóle by wystartowała ? A gdyby wystartowała to biorąc pod uwagę naszą ludzką skłonność do generowania konfliktów to by doleciała ? Już w ogóle pomijam kwestie techniczne budowy takich statków i przetransportowania ... ludzkości na orbitę... Czy to w ogóle byłoby lub będzie kiedykolwiek możliwe do zrealizowania.
  ~pesymista /2019-09-12 12:38
 • a jakby
  Może znajdziecie coś bliżej naszych możliwości, bo mówienie ze znaleźliśmy tam wodę teraz nie oznacza że tam będzie jak byśmy tam nawet dolecieli za 100 lat
  ~garbojad /2019-09-12 12:14
 • Lucky luke
  Biorąc pod uwagę, że teraz nie mamy tak naprawdę innego wyjścia, jak pozostać na Ziemi, ważniejsze od szukania alternatywy jest, to aby była ona znowu wspaniała - podkreślił - słuchajcie mądrych ludzi
  Bang Bang Lucky Luke /2019-09-12 12:12
 • masakra?
  No to lecim jak nie jak tak to mi sie podoba.
  ~plywak /2019-09-12 12:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...