Informacje
 • Zmiany klimatu zaburzają procesy zachodzące w oceanach. Robią to "ponad sześć razy szybciej"

  27-03-2021 11:46 Naukowcy alarmują
  Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach Foto: Shutterstock | Video:  

  Zmiany klimatu dużo szybciej i poważniej wpłynęły na stabilność oceanów niż wcześniej sądzono - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature". Naukowcy biją na alarm w związku z potencjalnymi konsekwencjami ocieplenia klimatu dla naszych oceanów.

  Naukowcy przeanalizowali dane z niemal ostatnich 50 lat i prześledzili sposób, w jaki wody powierzchniowe "oddzielają się" od głębszych warstw oceanu. Wyniki opublikowali na łamach czasopisma "Nature" w środę. Wynika z nich, że zmiany klimatu zakłóciły mieszanie się wód oceanów, czyli proces, który pomaga magazynować większość światowego nadmiaru ciepła i znaczną część dwutlenku węgla.

  Zmiany gęstości wody

  Na czym to polega? Woda przy powierzchni jest cieplejsza, a zatem mniej gęsta niż woda znajdująca się głębiej. Różnicę tę jeszcze bardziej pogłębiły zmiany klimatu. Co więcej, spowodowały również, że do mórz i oceanów dostaje się duża ilość słodkiej wody z topniejących pokryw lodowych i lodowców, co tym samym obniża zasolenie górnej warstwy i jeszcze bardziej zmniejsza jej gęstość.

  Ten rosnący kontrast między gęstością wody w poszczególnych warstwach mórz i oceanów utrudnia ich mieszanie, a więc i zawartość tlenu, węgla i ciepła.

  - Podobnie jak warstwa wody na wierzchu oleju, wody powierzchniowe w kontakcie z atmosferą mieszają się gorzej z niżej położonymi warstwami - powiedział Jean-Baptiste Sallee, główny autor badań z Université Paris Sorbonne i francuskiego krajowego centrum badań naukowych CNRS. Dodał, że podczas gdy wszyscy naukowcy byli tego świadomi, proces ten był w toku. - Pokazujemy, że zmiana ta nastąpiła w tempie znacznie szybszym niż wcześniej sądzono: ponad sześć razy szybciej - tłumaczył.

  Analizie poddano parametry takie jak temperatura i zasolenie zebrane w latach 1970-2018, w tym również te pochodzące od elektronicznie śledzonych ssaków morskich - ze szczególnym uwzględnieniem miesięcy letnich, które mają więcej danych.

  Zmiany w warstwach oceanów

  Badacze stwierdzili, że warstwa barierowa oddzielająca powierzchnię oceanu od głębokich warstw wzmocniła się na całym świecie - mierzona kontrastem w gęstości - w znacznie większym tempie niż wcześniej uważali.

  Naukowcy odkryli również, że wbrew ich oczekiwaniom, wzmacniany przez zmiany klimatu wiatr dodatkowo powiększył warstwę powierzchniowych wód w morzach i oceanach o pięć do 10 metrów na dekadę w ciągu ostatniego półwiecza. W warstwie tej żyje wiele zwierząt morskich, a ich sieć troficzna (tak w ekologii określa się sieć zależności pokarmowych między różnymi organizmami) jest uzależniona od fitoplanktonu. Wraz ze wzrostem siły wiatru, fitoplankton jest kierowany głębiej, z dala od światła, które pomaga im rosnąć, potencjalnie zakłócając szerszą sieć troficzną. - To nie są małe zmiany - powiedział Sallee.

  Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oceany odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu, pochłaniając około jednej czwartej dwutlenku węgla wytwarzanego przez człowieka i pochłaniając ponad 90 procent ciepła wytwarzanego przez gazy cieplarniane.

  - Ale przez destabilizację rola oceanu, jako buforu zmian klimatu, jest utrudniona - powiedział Sallee.

  Z badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" w 2019 roku wynikało, że do końca wieku liczba stworzeń zamieszkujących oceany zmniejszy się o 20 procent przez zmiany klimatu.

  W lutym 2021 roku inni naukowcy zauważyli, że północne przedłużenie Prądu Zatokowego - ogromnego, niosącego ciepło prądu oceanicznego, który wpływa na pogodę w Europie i USA - było najsłabsze od ponad tysiąca lat, prawdopodobnie z powodu zmian klimatycznych. Wnioski opublikowali na łamach "Nature Geoscience".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....