Informacje
 • Zmiana klimatu może sprawiać, że ptaki się kurczą

  06-12-2019 14:42 Zbadano ponad 70 tysięcy ciał ptaków
  Ameryka straciła prawie trzy miliardy ptaków Foto: Shenandoah National Park (Domena Publiczna) | Video: TVN24 BiŚ

  Naukowcy zbadali dziesiątki tysięcy ptaków, które straciły życie w czasie wiosennych i jesiennych migracji, uderzając w wysokie budynki w Chicago w ciągu niespełna czterdziestu lat. Wyniki mogą wskazywać na to, że z powodu zmiany klimatu ciała ptaków się kurczą.

  Naukowcy zbadali 70 716 ptaków, które zginęły między 1978 a 2016 rokiem w wyniku uderzenia w wieżowce w Chicago. Odkryli, że z czasem średni rozmiar ptaków zaczął się zmniejszać, a rozpiętość ich skrzydeł wzrastała. Rezultat badań opublikowano w środę w magazynie "Ecology Letters".

  W badaniach skupiono się na 52 gatunkach, głównie należących do podrzędu śpiewających, takich jak wróble, lasówki i drozdowate, które spędzają okres lęgowy w chłodniejszych regionach Ameryki Północnej, a na zimę przylatują do południowej części Chicago. Badacze zmierzyli i zważyli ptaki, które rozbiły się o okna budynków i spadły na ziemię. Analizując wyniki, specjaliści powoływali się na regułę Bergmanna, mówiącą, że zwierzęta stałocieplne (a więc też ptaki) żyjące w ciepłym klimacie są stosunkowo mniejsze niż blisko spokrewnione z nimi zwierzęta z obszarów chłodnych. Naukowcy sądzą, że wraz ze wzrostem średniej temperatury niektóre ptaki mogą stawać się mniejsze.

  Ptaki stają się mniejsze

  Naukowcy odkryli, że przez prawie cztery dekady rozmiar ciała zmniejszył się u wszystkich 52 gatunków ptaków, a średnia wartość ich wagi spadła o 2,6 procent. Dodatkowo średnia długość kości nogi zmniejszyła się u ptaków o 2,4 procent, a rozpiętość skrzydeł wzrosła o 1,3 procent. To najprawdopodobniej umożliwiło ptakom migrację na dalsze odległości pomimo mniejszej wagi.

  - Zmiany klimatu mogły zmienić rozmiar i wagę tych gatunków - powiedział główny autor badań biolog Brian Weeks ze Szkoły Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju przy Uniwersytecie Michigan.

  - Właściwie wszyscy są zgodni co do tego, że klimat się ociepla, ale przykłady na to, jak wpływa to obecnie na świat przyrody, dopiero wychodzą na światło dzienne - przekonywał Dave Willard z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, którzy zmierzył wszystkie ptaki.

  Badania dostarczają kolejnych dowodów na niepokojące trendy dotyczące ptaków z Ameryki Północnej. We wrześniu opublikowano wyniki innych badań, z których wynika, że populacja ptaków w USA i Kanadzie od 1970 roku spadła o 29 procent. >>> CZYTAJ WIĘCEJ O ODKRYCIACH NAUKOWCÓW

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ptaki znikną!
  W ciągu 38 lat ptaki zmniejszyły się średnio o 2%. Z moich obliczeń wynika, że za 1862 lata ptaki ZNIKNĄ!
  ~Konrad /2019-12-06 14:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...